Talianska banková skupina UniCredit sa v minulom roku prepadla do straty 2,8 miliardy eur v porovnaní so ziskom 3,4 miliardy eur v roku 2019. Hospodárenie vlani poznamenala pandémia ochorenia Covid-19 a k strate prispeli mimoriadne náklady na reštrukturalizáciu a odpisy. V tomto roku však UniCredit podľa sredajšieho vyhlásenia očakáva zlepšenie hospodárenia.

Očistený zisk, ktorý nezahŕňa mimoriadne položky, klesol o 73 percent na 1,3 miliardy eur. Výnosy sa znížili o deväť percent na 17,1 miliardy eur. Očistený zisk prekonal očakávania banky a tá preto sľúbila vyplatiť 1,1 miliardy eur investorom prostredníctvom dividendy a spätného odkupu akcií.

V samotnom štvrtom štvrťroku čistá strata kvôli odpisom v divízii investičného bankovníctva predstavovala 1,18 miliardy eur. Analytici podľa agentúry Reuters však očakávali stratu len 686 miliónov eur.

Druhú najväčšiu banku v Taliansku v stredu opustil generálny riaditeľ Jean Pierre Mustier, ktorý bol vo funkcii od roku 2016. Ako dôvod uviedol iný pohľad na stratégiu firmy, než má správna rada. Vo funkcii ho má nahradiť Andrea Orcel, ten však nastúpi až v polovici apríla. Do jeho nástupu bol vedením banky poverený jeden z prevádzkových riaditeľov Ranieri de Marchis.

Orcel bude musieť stanoviť budúci kurz banky a rozhodnúť, či UniCredit podľahne tlaku talianskeho ministerstva financií a kúpi štátnu banku Monte dei Paschi di Siena, napísala agentúra Reuters.

V Česku a na Slovensku má UniCredit Bank Slovakia and Slovakia, ako znie oficiálny názov banky, viac ako 750 000 klientov.