Talianska mafia v čoraz väčšej miere preniká do turistického sektoru a tento rok z neho podľa odhadu získa asi 2,2 miliardy eur. Vyplýva to zo štúdie výskumného ústavu Demoskopika, podľa ktorej budú chcieť zločinecké organizácie svoj vplyv rozšíriť a do ich rúk môžu padnúť tisíce podnikov, ktoré kvôli dopadom pandémie Covidu-19 bojujú o prežitie.

WA 18 Rím - Taliansky premiér Giuseppe Conte (vľavo) a minister zdravotníctva Roberto Speranza diskutujú v Senáte, hornej komore talianskeho parlamentu v Ríme v utorok 19. januára 2021. Senát bude hlasovať o vyslovení dôvery vláde premiéra Giuseppeho Conteho, ktorú opustila strana Italia Viva. FOTO TASR/AP

   
Premier Giuseppe Conte, left, talks with Health Minister Roberto Speranza after he delivered his speech at the Senate, in Rome, Tuesday, Jan. 19, 2021. Conte fights for his political life
Neprehliadnite

Talianskemu ministrovi zdravotníctva sa vyhrážali smrťou

„Je to veľmi znepokojujúce správa. Prenikanie mafie ťažko poškodzuje odvetvie, ktoré už utrpelo veľké škody kvôli pandémii," uviedol minister cestovného ruchu Massimo Garavaglia. „Kvôli Covidu hrozí viac ako 13 percentám podnikov v turistickom sektore nebezpečenstvo bankrotu, a práve tie zrejme budú čeliť agresívnym postupom mafie, ktorá ich bude chcieť prevziať," uviedol šéf ústavu Demoskopika Raffaele Rio. Celkom sa to týka asi 4 500 reštaurácií alebo hotelov, ktoré budú chcieť členovia mafie využiť na legalizácii príjmov získaných napríklad vydieraním alebo obchodovaním s drogami.

Najviac v tomto ohľade takto zarába kalábrijska mafia 'Ndrangheta, ktorá podľa štúdie skrze turistický sektor perie peniaze vo veľkom a legalizuje vďaka nemu až 40 percent svojich nezákonných príjmov. Turistický priemysel sa na talianskom hrubom domácom produkte podieľa 13 percentami, vlani ale prevádzkovatelia kvôli pandémii prišli o približne 53 miliárd eur, odhadol zväz malých podnikateľov Unioncamere.