Preniknúť a pochopiť jej fungovanie je o to komplikovanejšie, že jej štruktúru tvoria relatívne samostatné skupiny organizovaných klanov alebo rodín. Tieto klany si udržujú nadvládu nad určitou oblasťou a majú relatívnu nezávislosť. Tvoria ich spriaznené rodiny, ktoré zakladajú zväzky najmä na pokrvných putách a manželstvá fungujú na posilnenie zväzkov a spolupráce medzi klanmi.

Ročný obrat tejto mafie sa pohybuje okolo 53 miliárd eur, čo sú zhruba tri percentá HDP Talianska. 

Odhaduje sa, že táto mafia investuje približne 43 miliárd eur zo svojich príjmov späť do legálnej ekonomiky. Už to ani zďaleka nie sú drogy, ktorých pašovanie mafiu preslávilo, ale ide o investície do stavebníctva, hotelierstva, reštaurácií, veternej energie či odpadu.

Tým, že si mafia dokázala cielene vytvárať strategické kontakty s verejnými činiteľmi, bankármi, právnikmi či účtovníkmi, dokáže ovládnuť trh. Cez korupciu sa dostáva k štátnym zákazkám a podľa všetkého aj k desiatkam miliónov z eurofondov.

O mafii sme sa pozhovárali s Annou Sergi, ktorá je talianskou expertkou na mafiu, lektorkou v oblasti kriminológie a zástupkyňou riaditeľa Centra pre kriminológiu na University of Essex.

'Ndrangheta je silná v Taliansku. Má ale skutočne silné chápadlá aj v Európe?

Áno, má. Niekde sú veľmi silné. Jej klany sú prítomné takmer vo všetkých európskych krajinách, v niektorých prípadoch majú komplexné bunky. Príkladom je Nemecko.

V iných prípadoch, keď vykonávajú len časť svojho biznisu v zahraničí, napríklad v Belgicku, ich bunka primárne ostáva v Taliansku. Ak sa niečo udeje, nemusí to byť dielo mafie, ale jednotlivcov. Tí sú združení pod 'Ndranghetou, no konajú samostatne. 

Čo je príznačné pre túto mafiu, ktorá na Slovensku nie je až taká známa?

Neexistuje v nej hierarchia a každý klan je autonómny. Existujú v nej však štruktúry právomocí riadenia, ak by bolo potrebné hľadať riešenia konfliktov.

'Ndrangheta si založila svoju reputáciu na násilí, v súčasnosti je už ale podstatne menej násilná. Dala prednosť biznisu a sofistikovanejšej forme ako uspieť. Ako každá mafia má samozrejme zaužívané rituály a pravidlá vedenia, ktoré každý rešpektuje.

Počuli ste o jej pôsobení aj na Slovensku?

Viem o tom, že jej bunky operujú napríklad vo Švajčiarsku či v Nemecku, ale o Slovensku som nepočula. Až do vraždy novinára a jeho priateľky. 

V každom prípade, prekvapilo by vás jej pôsobenie u nás?

Nie. Slovensko je práve krajinou, ktorú hľadajú. Slovenská ekonomika po vstupe do EÚ ekonomicky rastie a to pre nich predstavuje príležitosť na dobré fungovanie a hlavne peniaze.

Takže si myslíte, že mafia sa mohla dostať aj k najvyšším politickým predstaviteľom na Slovensku?

Samozrejme. Hlavnou myšlienkou je vybudovať si sieť silných a vplyvných ľudí, ktorí im dokážu prihrať zákazky a ochrániť či upozorniť pred trestným stíhaním. To ale nie je špecifikum iba 'Ndranghety, ale každej mafie.

Novinár Ján Kuciak v poslednom článku tvrdil, že mafia zneužívala eurofondy cez podnikateľov, ktorí k nej majú blízko. Je to bežný spôsob, ako sa dostať k miliónom eur?

Určite a som o tom presvedčená. Mnohé prípady tohto druhu boli zaznamenané v Taliansku, ale aj v Belgicku a Rumunsku. Tam, kde sa investujú peniaze, a eurofondy sú tento prípad, môže prísť 'Ndrangheta a cez podvody a prostredníkov si vypýtať peniaze.

Ako sa vysporiadalo s mafiou Taliansko?

Bojuje proti nej, ale je to komplikovanejšie na vysvetlenie. Taliansko prijalo sofistikovaný zákon proti mafii, ktorý sa vzťahuje nielen k 'Ndranghete, ale ku všetkým mafiám. Vychádza z konceptu, že mafia je systém, ktorý sa venuje násilnému získaniu moci a peňazí prostredníctvom moci. Na tieto aspekty sa zákon zameriava. Zákony trestajú všetkých, ktorí využívajú praktiky mafie – či je to zastrašovanie, ktoré dosahujú cez svoju reputáciu až po násilie, zachovanie omertà (člen organizácie je povinný voči polícii a úradom zachovávať mlčanie o všetkých aktivitách organizácie) či násilné získavanie moci.

Vyhráža sa mafia aj talianskym novinárom?

Vyhrážanie sa novinárom je zo strany mafie u nás veľmi časté, dokonca bežné. V minulosti boli prípady vrážd, ale už to nie je tak vážne.

Mafia z Talianska u nás funguje

Prítomnosť talianskej mafie na Slovensku potvrdil taliansky novinár Roberto Saviano, ktorý o talianskej mafii napísal knihu. Od roku 2006 žije pod policajnou ochranou. Na sociálnej sieti Facebook napísal, že kalábrijská ‘Ndrangheta, neapolská Camorra a sicílska Cosa nostra sa už viacero rokov na Slovensku skrývajú a investujú tam. Pripomenul, že vo februári 2005 bol v popradskom penzióne zatknutý Ugo De Lucia, zabijak neapolského klanu Di Lauro. DNA stopa podľa R. Saviana dokazuje, že v Bratislave je aktívny ďalší neapolský klan, Sarno.

Ten v rozhovore pre Denník N spomínal aj Antonio Nicaso, ktorý je jedným z najväčších expertov na mafiu. Prítomnosť mafie bola odhalená v dvoch predchádzajúcich policajných operáciách - Azymuth a Mediterraneo. Skupina tu kupovala zbrane – kalašnikovy. Okrem klanu Sarno spomína aj klan Lauro, ktorý mal základňu v Poprade.