Talianska energetická spoločnosť Eni sa chystá v Líbyi investovať osem miliárd dolárov do dvoch polí so zemným plynom. S odvolaním sa na líbyjskú štátnu energetickú spoločnosť National Oil Corporation (NOC) to dnes uviedla agentúra Bloomberg.

Eni by mala podpísať dohodu s firmou NOC tento víkend. Polia sa nachádzajú v Stredozemnom mori a ťažba z nich by mohla predstavovať až 850 miliónov kubických stôp (26,8 milióna metrov kubických) denne.

Eni chce tiež viac investovať do ťažby plynu v Alžírsku a v Egypte. Generálny riaditeľ Claudio Descalzi tento týždeň odcestoval spolu s talianskou premiérkou Giorgiou Meloniovou do Alžírska.

Líbya má jedny z najväčších zásob ropy a plynu v Afrike. Jej blízkosť Európe by z nej mohla urobiť jedného z najväčších dodávateľov energií na kontinent. Vývozu z Líbye však už dlhší čas bráni konflikt. Po zvrhnutí Muammara Kaddáfího v roku 2011 sa krajina ocitla v chaose a občianskej vojne. Ťažba ropy je tam veľmi nestabilná. V jednej chvíli klesla až takmer na nulu, kým prímerie v polovici roka 2020 nezvýšilo stabilitu na poliach s ropou a plynom a v prístavoch. Politická situácia v krajine však zostáva napätá, o moc sa tam hlásia dve súperiace vlády.

Investícia Eni by bola najväčšou v Líbyi za posledné roky. Eni pôsobí v krajine od 50-tych rokov minulého storočia a uviedla, že tam chce pokračovať v investíciách do ťažby ropy a plynu a tiež do rozvoja solárnej energie.

Líbya ťaží 1,5 miliardy kubických stôp (47,4 milióna metrov kubických) plynu denne a plánuje zvýšiť ťažbu na štyri miliardy kubických stôp. Do troch až piatich rokov potom chce zvýšiť ťažbu ropy na dva milióny barelov denne z terajších 1,26 milióna barelov denne.

Ďalšie dôležité správy

Americká ministerka financií Janet Yellenová
Neprehliadnite

Spojené štáty udelili licenciu na rozvoj plynového poľa pri pobreží Venezuely