Vládna prognóza počíta s kontrakciou o 8 percent. Talianska centrálna banka prognózuje, že hrubý domáci produkt (HDP) sa zníži o 9,2 percenta, Európska komisia (EK) počíta s pádom až o 9,5 percenta.

Taliansko tvrdo zasiahla pandémia nového koronavírusu. A aj keď aprílové a májové údaje boli v súlade s vládnymi očakávaniami a teraz sa očakáva začiatok zotavovania, problémy niektorých sektorov zrejme budú trvať dlhšie. „Môžeme revidovať smerom dole,“ povedal Gualtieri o vládnej predpovedi vývoja HDP.

Taliansky verejný dlh by mal tento rok stúpnuť na 155,7 percenta HDP. Vláda sa podľa Gualtieriho sústredí na zvýšenie rastového potenciálu ekonomiky a od budúceho roka aj na zniženie rozpočtového deficitu.

Základom stratégie vlády je podstatné zvýšenie verejných aj súkromných investícií, politika podpory rastu a zlepšenie fiškálnej udržateľnosti, uviedol Gualtieri. Dodal, že dlh Talianska sa na budúci rok zníži a v ďalších rokoch bude výrazne klesať, keď sa krajina vráti k primárnym prebytkom.

Tento rok by celkový rozpočtový schodok mal dosiahnuť 10,4 percenta HDP. Dôvodom sú náklady na zmiernenie ekonomických následkov pandémie nového koronavírusu.