Pokiaľ polícia pri kontrole odhalí auto s detským pasažierom bez povinného alarmu, môže vodičovi udeliť pokutu vo výške od 81 do 326 eur.

Rodičia, prarodičia aj ďalší ľudia, ktorí so sebou v autosedačke povezú dieťa mladšie ako štyri roky, budú musieť používať alarm, ktorý sa automaticky spustí, keď rodič opustí auto bez dieťaťa. Bude môcť byť súčasťou autosedačky, ale môže byť od nej aj nezávislý. Musí ale spĺňať funkciu tak, aby upozornenie na zabudnuté dieťa bolo dobre viditeľné alebo počuteľné nielen vnútri, ale aj mimo automobilu.

Na trhu sú podľa listu La Repubblica k dispozícii zariadenia, ktoré vysielajú SMS správy či správy cez komunikačnú službu WhatsApp. Na zakúpenie mechanizmu talianske ministerstvo dopravy prispeje rodičom čiastkou 30 eur.

Pokiaľ policajti niekoho pristihnú pri porušovaní nového nariadenia, môžu mu okrem pokuty udeliť aj päť trestných bodov. Nové opatrenie ministerstvo dopravy prijalo v reakcii na tragické prípady, kedy rodičia alebo iní rodinní príslušníci zabudli dieťa v horúcom počasí v aute. Malé deti či dokonca batoľatá tak často na následky prehriatia zomreli.