Hoci úrad ďalšie podrobnosti nezverejnil, taliansky denník La Repubblica informoval o tom, že Apple súhlasil so zaplatením 318 miliónov eur, ktoré Taliani žiadali.

Medzi obvinenia, ktoré talianske úrady vzniesli, patrí predovšetkým presúvanie až 880 miliónov do Írska za účelom zníženia daňového zaťaženia v ostrovnej krajine.

Vyšetrovanie podvodov sa týkalo rokov 2008 - 2013, kedy mali byť príjmy presúvané. Situáciou sa zaoberala aj prokuratúra a dlhšie otvorený spor medzi Applom a Talianskom začal naberať na sile.

Napokon sa firma z Cupertina rozhodla, že sankciu zaplatí. „Sme jedným z najväčších platcov daní na celom svete a zaväzujeme sa, že zaplatíme každý cent, ktorý dlžíme na daniach,“ uviedla technologická spoločnosť vo vyhlásení. Napriek dohode sa úrady rozhodli, že Apple budú naďalej monitorovať.

Dohoda prichádza v čase, keď mnoho nadnárodných firiem čelí kritike, že využíva svoje zahraničné súčasti k znižovaniu daňového zaťaženia.

Napríklad vyšetrovacia komisia amerického Senátu vlani zistila, že Apple v Írsku využíva sieť dcérskych firiem, aby si znížil v USA dane z príjmu v rádoch miliárd dolárov. Tento postup je legálny, správa ale vyvolala otázky o účinnosti amerického daňového systému a možnostiach daňových únikov.

Európska komisia zas tento rok v júni oznámila, že začala hĺbkové vyšetrovanie daňových dohôd, ktoré Apple, ďalšia americká firma Starbucks a finančná divízia skupiny Fiat uzavreli s úradmi v Írsku, Holandsku a Luxembursku. Podľa vtedajšieho oznámenia bruselských činiteľov je vyšetrovanie súčasťou širšieho skúmania daňových predpisov v rôznych krajinách EÚ a daňového plánovania nadnárodných firiem.