V nedeľu boli obaja prepustení, izraelské úrady im zrušili víza a nariadili im do troch dní opustiť krajinu. Informoval o tom denník The Times of Israel s tým, že ak krajinu sami neopustia, budú vyhostení.

Podľa polície boli Taliani zatknutí pre „podozrenie z vandalizmu a poškodenia bezpečnostných bariér.“ Na stenu namaľovali štvormetrový portrét Palestínčanky Ahid Tamímíovej, ktorá bola tento rok v marci odsúdená na trest osem mesiacov väzenia za napadnutie dvoch izraelských vojakov. V nedeľu bola z väzenia prepustená.

Taliansky minister zahraničia Enzo Moavero Milanesi prepustenie Talianov privítal a vyjadril nádej, že sa budú môcť obaja čoskoro vrátiť do Talianska.

A. Tamímíová napadla vojakov ako šestnásťročná vlani v decembri v obci Sálih pri Ramalláhu na Izraelom okupovanom Západnom brehu Jordánu. Dievča najprv jedného vojaka niekoľkokrát udrela rukou a nakopla a potom sa oborila aj na druhého. Bola pri tom aj jej matka a sesternica. Na osem mesiacov do väzenia poslal súd i matku, sesternica dostala kratší trest.

Teroristka? 

Sedemnásťročná A. Tamímíová sa vďaka svojmu činu stala pre mnohých hrdinkou a symbolom novej generácie mladých Palestínčanov bojujúcich proti izraelskej okupácii. Naopak izraelskí vládni predstavitelia považujú trest pre A. Tamímíovú za príliš mierny.

This is the moment #AhedTamimi walked free.

But hundreds of Palestinian children remain in prison, despite many having committed no recognizable crime. #Israel must stop its discriminatory policies against Palestinian children. pic.twitter.com/xBlDXcAeFZ

— AmnestyInternational (@amnesty) July 29, 2018

Ministerka kultúry Miri Regevová dievčinu označila za teroristku a minister školstva Naftali Bennett vyhlásil, že by si zaslúžila stráviť vo väzení celý život.

Po nedeľňajšom prepustení z väzenia A. Tamímíová uviedla, že bude v odpore proti Izraelu pokračovať, kým jeho vláda neskončí s okupáciou územia. Obe ženy vítali obyvatelia ich obce ako národné hrdinky.