Mnohé talentované deti a mládež majú chuť aj vytrvalosť, no niekedy im chýbajú prostriedky. Aby mohli rozvíjať svoj talent a pracovať na sebe, už šestnásty rok sa môžu v grantovom programe Talenty Novej Európy (TNE) uchádzať o podporu. Program, na ktorom spolupracuje Stredoeurópska nadácia (CEF) so spoločnosťou Slovnaft, a.s., podporuje mladé výnimočné talenty vo veku 8 až 25 rokov, ktoré vynikajú v niektorej z oblastí športu, umenia či vedy, informuje Silvia Manczalová, správkyňa nadácie.

Súčasťou úspechu je materiálna podpora

„Talent je vraj len 5 percent úspechu, zvyšok je tvrdá drina. Dôležitou súčasťou úspechu je však aj materiálna podpora. Aby sa mohli talentované a cieľavedomé deti a mladí ľudia zo sociálne znevýhodneného prostredia rozvíjať a pracovať na sebe, pomôžeme im so zabezpečením ich potrieb. Medzi nimi sa tvorí budúca elita spoločnosti, ktorá bude mať vplyv na chod a vnímanie krajiny. Verím, že takto spolu dokážeme veľa,“ vysvetľuje Anton Molnár, hovorca a riaditeľ Komunikácie spoločnosti Slovnaft.

Za predošlé roky program podporil viac ako 500 talentov v hodnote takmer 980-tisíc eur. V minulom roku si 65 detí rozdelilo 66-tisícový grant. Rovnaká suma je pripravené aj pre aktuálny ročník.

Pozornosť a podpora

Elektronickú prihlášku, požiadavky a konkrétne kritériá programu nájdu uchádzači na webovej stránke: www.tne.sk. Žiadosti bude vyhodnocovať porota, zložená z uznávaných osobností a odborníkov z oblasti športu, vedy a umenia. Finančné prostriedky z grantu možno použiť na nákup nevyhnutných potrieb či vybavenia k rozvoju svojho talentu, na spolufinancovanie svojej účasti na súťažiach, kurzoch či študijných programoch. Grantový program je otvorený do 31. marca 2023.

„Mať talent je výnimočný dar, sám o sebe však nie je postačujúci. Preto som nesmierne rada, že aj v dnešnej dobe je mnoho mladých, ktorí chcú skĺbiť svoje nadanie s vytrvalosťou, usilovnosťou a s ambíciou byť neustále lepším. Práve oni si zaslúžia nielen našu pozornosť, ale aj podporu,“ približuje Silvia Manczalová, správkyňa Stredoeurópskej nadácie.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke koaličný poslanec NR SR Igor Matovič (OĽANO) počas otvárania mimoriandej schôdze Národnej rady SR v Bratislave 19. januára 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Matovič navrhuje opätovne zdaniť mimoriadny zisk spoločnosti Slovnaft, hovorí o dani z utrpenia