Hongkong zažíva mohutný odlev talentov, keď túto osobitnú administratívnu oblasť Číny opúšťajú stovky, ba možno tisíce cudzincov pracujúcich v lukaratívnom finančnom sektore. Tí už nie sú ochotní znášať mimoriadne prísne protiepidemické opatrenia. Hongkongu tak hrozí, že príde o pozíciu jedného z najväčších svetových finančných centier, informovala agentúra Reuters.

Tri týždne v hoteli si platia sami

„Hotelová karanténa neuveriteľne sťažuje cestovanie, a práve to bolo jedno z lákadiel Hongkongu. Mala som to blízko domov a k rodičom. Ale to sa pri hotelovej karanténe s deťmi nedá,“ povedala, Austrálčanka Tania Sibreeová, ktorá v Hongkongu posledných päť rokov pracovala ako finančná poradkyňa. Všetci si mysleli, že tie obmedzenia zrušia, že sa to zlepší a nebude to trvať tak dlho,“ dodala.

Pravidlá pre vstup do mesta sú veľmi prísne

Hongkong, ktorý má približne 7,4 milióna zaznamenal doposiaľ len zhruba 13-tisíc prípadov infekcie koronavírusom, čo je oveľa menej ako vo väčšine svetových miest. Tamojšie úrady sa však pridŕžajú politiky nulovej tolerancie covidu, ktorú presadzuje Peking, namiesto toho, aby sa životu s vírusom pokúsili prispôsobiť.

V Hongkongu už dva roky platia prísne koronavírusové pravidlá izolácie a mesto minulý rok zaviedlo jedny z najstriktnejších nariadení pre vstup na svete. Do Hongkongu sa v podstate môžu zo zahraničia vracať len jeho obyvatelia, pre ostatných, ktorí tam prichádzajú z väčšiny krajín, platí povinná hotelová karanténa bez ohľadu na to, koľkokrát boli zaočkovaní. Trojtýždňový pobyt v hoteli si navyše musia platiť sami.

Ďalšie dôležité správy

PK 10 Si-an - Na snímke zdravotník počas testovania na ochorenie Covid-19 v meste Si-an v provincii Ša-an-si na severozápade Číny 2. januára 2022. V dôsledku najvyššieho počtu prípadov nákazy za uplynulých 21 mesiacov nedávno úrady uzavreli niekoľkomiliónové mesto Si-an. Ide o najprísnejší lockdown čínskeho mesta od uzavretia podobne veľkého mesta Wu-chan začiatkom roku 2020. FOTO TASR/AP

In this photo released by Xinhua News Agency, a medical worker collects swab sample from a businessman for
Neprehliadnite

Politika nulového covidu spomaľuje ekonomiku, ľudia málo míňajú, no produkcia odoláva