Olympijské hry už sa konali v teplejších alebo vlhších mestách ako je Tokio, napríklad v roku 2004 v Aténach alebo v roku 2008 v Pekingu. Avšak so svojimi 35 až 40 stupňami v tieni a viac ako osemdesiatpercentnú vlhkosťou má japonská metropola kombináciu, ktorá môže byť smrtiaca.

Takto vyzerá teplo, ktoré zabíja. Japonci vytiahli dáždniky a kocky ľadu

Horúčavy v Japonsku. Zdroj: SITA / AP

„V porovnaní s minulými olympijskými hrami to budú hry za tvrdších podmienok, pokiaľ ide o teplo,“ usudzuje profesor urbanistiky na Tokijskej univerzite Makoto Jokohari. V roku 1964 sa z toho istého dôvodu konali v Tokiu olympijské hry až v októbri. Vtedy však neboli také techniky ako dnes, namietajú usporiadatelia.

„Športy, ktoré vzbudzujú najviac znepokojenia, sú tie, ktoré sa budú odohrávať mimo štadión,“ vysvetľuje hlavný riaditeľ plánovanie stratégie organizátorského výboru pre olympijské hry v Tokiu Tecu Egawa. Maratón, jachting, kanoistika a golf sa budú konať za zvláštnych opatrení.

Tokijská radnica a usporiadatelia hier hovoria o odevoch absorbujúcich slnečné lúče či mobilných rozprašovačov pozdĺž trasy maratónu.

Inde budú trasy pokryté povrchom schopným absorbovať dažďovú vodu, ktorá sa bude pri stúpajúcej teplote odparovať, aby ochladzovala vzduch. Hoci usporiadatelia predpokladajú, že v meste bude 116 kilometrov zvláštnych trás, podľa expertov to nestačí.

Takto vyzerá teplo, ktoré zabíja. Japonci vytiahli dáždniky a kocky ľadu

Horúčavy v Japonsku. Zdroj: SITA / AP

Usporiadatelia pripravujú aj opatrenia na obmedzenie stresu, ktorý sťažuje dýchanie a zvyšuje riziká prehriatia. „Predstavujeme si, že by sme usporiadali menšie predstavenia a zábavu, z ktorých by niektoré mohli čiastočne spočívať v tom, že na divákov bude rozprašovaná voda,“ hovorí T. Egawa.

Letné horúčavy sú pre Tokio veľkým problémom kvôli nedostatočnému prúdeniu vzduchu a nedostatku zelene. Teplota v metropole sa za posledné storočie zvýšila o tri stupne, zatiaľ čo vo svete to je v priemere 0,7 stupňa Celzia.