Za rok 2019 vykázala veľká časť slovenských podnikateľov vo svojom daňovom priznaní nulu alebo stratu, a to napriek tomu, že sa slovenskej ekonomike vlani darilo. Dovedna ide o 67 654 podnikateľských subjektov, čo je 43 percent zo 157-tisíc doposiaľ podaných daňových priznaní. Vyplýva to z analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode. 

„Z percentuálneho pohľadu k celkovému počtu firiem s mínusovým hospodárením je situácia podobná s celým rokom 2018. Bude zaujímavé sledovať, ako dopadnú dáta na konci septembra 2020," uviedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Druhou najpočetnejšou skupinou firiem, boli tie spoločnosti, ktoré na daniach odviedli sumu do výšky 1000 eur. "Ide o štvrtinu z celkového počtu podnikateľov s odovzdaným priznaním za rok 2019, a teda súčtom 39-tisíc podnikateľov. Pätina z firiem, bezmála 35-tisíc, zas priznala dane vo výške od tisíc do 10-tisíc eur," spresnila Štěpánová.

Na snímke zľava minister financií Eduard Heger (OĽaNO), podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) a predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 26. schôdze vlády SR 24. júna 2020 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Novela zákona o dani z príjmov má zlepšiť podnikanie aj zamedziť daňovým únikom

Z analýzy ďalej vyplýva, že len osem percent podnikateľov odviedlo daň v rozmedzí od 10-tisíc do 100-tisíc eur. Za rok 2019 sa v tejto skupine nachádzalo viac ako 13-tisíc firiem. „Tradične najmenej firiem odvádza štátu vysoké dane. Len jedno percento podnikateľov zaplatilo daň vo výške od 100-tisíc do jedného milióna eur. Ide presne o 1 915 spoločností. Daň nad jeden milión eur vyšla doposiaľ 166 podnikom, čo predstavuje 0,1 percenta z celkového počtu," uviedla Štěpánová.