Keď Ukrajina začiatkom tohto mesiaca oznámila, že zničila štyri ruské systémy protivzdušnej obrany S-300 a radarovú stanicu, vojenskí analytici boli ohromení, píše denník The Telegraph.

Záhada bola zrejme vyriešená začiatkom tohto týždňa, keď americkí predstavitelia priznali, že dodali Ukrajine protiradiolokačné riadené strely vzduch-zem AGM-88 HARM. Nesú ich lietadlá a sú určené na ničenie rádiolokátorov, ktoré sú súčasťou protivzdušnej obrany.

O tejto triede zbraní bolo doteraz vo vojne málo počuť. To sa možno čoskoro zmení, keďže pravdepodobne budú hrať ústrednú úlohu pri akomkoľvek ukrajinskom protiútoku na juhu krajiny, konštatuje The Telegraph.

Ukrajina chce podľa denníka prejsť z nedávnych malých protiútokov v okolí mesta Cherson na širšiu protiofenzívu s cieľom získať späť svoje územie a prípadne ohroziť aj ruskú kontrolu nad Krymom.

Aby však boli kyjevské sily úspešné, budú musieť získať kontrolu nad vzdušným priestorom, teda aspoň dočasne, aby poskytli podporu kolegom na zemi.

A aby ukrajinské lietadlá fungovali nerušene, najprv budú musieť odstrániť hrozbu ruskej protivzdušnej obrany, alebo ju aspoň znížiť.

A práve toto je úlohou striel AGM-88 HARM. Pohybujú sa rýchlosťou približne 2 300 kilometrov za hodinu, a preto je veľmi ťažké ich zostreliť, dodal The Telegraph.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračné foto.
Neprehliadnite

Ukrajina opäť dobyla 53 obcí v Chersonskej oblasti, tvrdí šéf tamojšej správy