„SBU koná v súlade so zákonom a o tajných väzniciach na území štátu nemôže byť reč,“ uviedla O. Hitľanská v rozhovore pre Rádio Sloboda. Novú správu o Ukrajine predstavil v piatok v Kyjeve námestník generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivan Šimonovič.

Podľa jeho vyjadrení správa OSN zachytáva pretrvávajúce porušovanie ľudských práv na východe Ukrajiny zo strany bezpečnostných zložiek, a to v podobe únosov, väznenia, mučenia a hrubého zaobchádzania. Doplnil, že beztrestnosť porušovateľov je naďalej kľúčovou črtou tohto konfliktu. 

Zverejnená správa podľa agentúry DPA pripisuje rovnako ukrajinskej tajnej službe, ako aj proruským separatistom v Donbase systematické mučenie zajatcov v snahe donútiť ich k priznaniam. Vyplýva z nej, že SBU prevádzkuje viaceré tajné väznice. 

Koncom mája v tejto súvislosti odcestovala z Ukrajiny jedna z delegácií OSN po tom, ako jej odmietli sprístupniť zariadenia SBU, pripomína DPA. Delegáti zozbierali v období od vlaňajšieho novembra do polovice mája výpovede bývalých zajatcov SBU, podľa ktorých patrí medzi pracovné metódy tejto služby bitie, elektrošoky či vyhrážanie sa znásilnením. 

Spojené štáty v noci z piatka na sobotu vyzvali Ukrajinu na „dôkladné a transparentné“ prešetrenie podozrení z porušovania ľudských práv uvedených v správe OSN. Na brífingu vo Washingtone to uviedol zástupca vedúceho tlačovej služby ministerstva zahraničia Mark Toner. 

Na správu kritickú voči Ukrajine reagovalo aj Rusko, ktoré konštatovalo, že správy OSN o situácii na Ukrajine sú stále viac objektívne, „i keď nie so všetkými závermi môžeme súhlasiť“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení upozorňuje, že ukrajinské orgány „sa stále snažia zakryť svoje zločiny“. Ako príklad Moskva v tejto súvislosti pripomenula práve spomínaný incident s delegáciou OSN z mája.