Zmluvný výrobca čipov Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) v prvom štvrťroku zvýšil čistý zisk o 19,4 percenta na 139,7 miliardy taiwanských dolárov. V čase pandémie je vyšší dopyt po čipoch, ktorých je teraz vo svete nedostatok. Taiwanská spoločnosť v tomto kontexte už skôr predpovedala ,,niekoľko rokov rastových príležitostí".

TSMC je po americkom Intele a juhokórejskom Samsungu z hľadiska vlaňajších tržieb tretím najväčším výrobcom čipov na svete. Medzi jeho klientov patria okrem iného americkej spoločnosti Apple či Qualcomm.

Analytici očakávali, že čistý zisk za prvý štvrťrok dosiahne 134 miliárd taiwanských dolárov. Tržby firma zvýšila o 25,4 percenta na rekordných 12,9 miliardy amerických dolárov.


Foto: Ivan Fleischer
Neprehliadnite

Problémy s globálnym nedostatkom čipov už zasiahli aj výrobcov bielej techniky

Taiwanská spoločnosti na začiatku apríla oznámila, že v nasledujúcich troch rokoch investuje do zvýšenia kapacity vo svojich závodoch 100 miliárd dolárov. Intel predtým informoval, že na rozšírenie kapacity vynaloží 20 miliárd dolárov. TSMC už skôr uviedla, že tento rok na vývoj a výrobu pokročilých čipov vymedzí 25 až 28 miliardy amerických dolárov.

Analytici vidia v rozširovaní kapacít podniku veľký potenciál. Majú za to, že svetový dopyt po pokročilých čipoch sa zvýši s nástupom telekomunikačných sietí piatej generácie (5G) a s rozmachom aplikácie umelej inteligencie.

Akcie TSMC od začiatku roka spevnili asi o 16 percent, vlani sa ich hodnota zdvojnásobila. Trhová hodnota firmy tak činí okolo 558 miliardy dolárov a je viac ako dvakrát vyššia než trhová hodnota Intelu a vyššia aj ako trhová cena Samsungu. Kvôli nedostatku čipov museli sprvu obmedziť výrobu automobilky. Teraz sa s problémom stretávajú aj výrobcovia elektroniky.