Spor Litvy s Čínou ohľadom Taiwanu priniesol malému pobaltskému štátu nečakaný prospech, o akom sa Francúzsku alebo Nemecku môže len snívať. Taiwan totiž zainvestuje v Litve do výroby mikročipov, a to približne 200 miliónov dolárov, napísal časopis POLITICO.

O eskalovaní sporu medzi Litvou a Činou písal TREND v článku Spor Litvy a Číny eskaluje: Európska únia si vytvára štít pre obchodné vojny.

Litva zvíťazila

Napriek tomu, že o spoluprácu v oblasti elektroniky s (demokratickými) ázijskými veľkými hráčmi, ako sú Taiwan a Južná Kórea, sa usilujú viaceré ťažké váhy z spomedzi členských štátov EÚ, ich nahováračky zostali zatiaľ nevyslyšané.

Zdá sa však, že sa ľady napokon podarilo prelomiť. Nie však Nemecku či Francúzsku, ale Litve, a to vďaka diplomatickej a obchodnej vojne medzi Pekingom a Vilniusom. Čína totiž uvalila na Litvu prísne embargo pre jej ústretové kroky voči Taiwanu. To sa nevzťahuje len na litovský export, ale aj na výrobky iných členských krajín Únie, ktoré využívajú komponenty vyrobené v Litve.

Taiwan sa rozhodol zmierniť ťažkosti, do ktorých sa jeho európsky spojenec pre spory s Pekingom dostal, a oznámil, že v Litve plánuje preinvestovať 200 miliónov dolárov. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o spoluprácu pri výrobe čipov.

Plány ešte nie sú hotové

Investičné plány Taiwanu v pobaltskej krajine však ešte nemajú finálnu podobu. Tú dostanú po vyhodnotení výsledkov viacerých štúdií, ktoré v priebehu nasledujúcich niekoľkých mesiacov vypracujú taiwanskí experti. 

Najvyšší predstaviteľ taiwanského zastupiteľského úradu vo Vilniuse Eric Huang pre POLITICO povedal, že nič nie je vylúčené, a Litva by mohla byť prienikom na únijnom trhu s polovodičmi.

"Ide o prvý prípad, keď Taiwanská vláda takýto investičný fond zriadila, povedal Huang  s tým, že Taiwan možnosti investície do výroby polovodičov v Litve skúma s prihliadnutím na celý únijný trh, pretože len tak budú udržateľné a ziskové.

Medzi Litvou a Čínou to vrie

Taiwan v novembri vo Vilniuse oficiálne otvoril svoj zastupiteľský úrad pod vlastným názvom. Litva v júli súhlasila, že Taiwanu povolí takýto zastupiteľský úrad otvoriť.

Tento krok vyvolal napätie vo vzťahoch s Čínou, ktorá tento autonómny ostrovný štát považuje za svoje vlastné územie a usiluje sa ho medzinárodne izolovať.

Peking stiahol svojho veľvyslanca z Litvy a od Vilniusu žiadal, aby tak urobil tiež – čo litovská vláda aj urobila. Čína zároveň znížila úroveň svojich diplomatických vzťahov s Litvou z veľvyslancov na chargé d'affaires.

taiwanský výrobca Taiwan Semiconductor Manufacturing Co
Neprehliadnite

Taiwanský výrobca polovodičov TSMC opäť dosiahol rekordné tržby vďaka veľkému dopytu po čipoch