Na Taiwan dnes dorazila päťčlenná delegácia amerického Kongresu. Americkí zákonodarcovia majú počas nasledujúcich dvoch dní v pláne stretnutie s vysoko postavenými taiwanskými predstaviteľmi, uviedli svetové agentúry s odvolaním sa na americké zastúpenie na Taiwane.

Cesta sa koná iba 12 dní od návštevy predsedníčky americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej. Čína na túto cestu reagovala doteraz najväčším vojenským cvičením v okolí ostrova a diplomatickými krokmi.

Americkú delegáciu vedie demokratický senátor Ed Markey a návšteva Taiwanu je súčasťou rozsiahlejšej cesty členov Kongresu po Ázii, uviedol Americký inštitút na Taiwane. S miestnymi predstaviteľmi budú rokovať o americko-taiwanských vzťahoch, regionálnej bezpečnosti, obchode, investíciách, ale aj o ďalších témach.

Čína považuje Taiwan za svoju provinciu a na návštevy zahraničných politikov reaguje čím ďalej tým nepríjemnejšie. Peking uviedol, že ak sa Taiwan pokúsi vyhlásiť nezávislosť, nebude váhať použiť vojenskú silu na obnovenie kontroly nad ostrovom.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 -  Čínsky prezident Si Ťin-pching vystupuje prostredníctvom videokoferencie na summite zoskupenie rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS, ktoré tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Juhoafrická republika (JAR) v stredu 22. júna 2022. Ukrajinskú krízu označil za
Neprehliadnite

Čína oznámila pokračovanie vojenského cvičenia okolo Taiwanu