Väčšina taiwanského investičného balíka vo výške 200 miliónov dolárov (približne 184,73 milióna eur) poputuje do Litvy, Česka a na Slovensko, informovali ešte v máji minulého roka zahraničné médiá. V súčasnosti už však možno hovoriť o prvých výsledkoch. Štátom prevádzkovaný fond rizikového kapitálu Taiwania Capital dokončuje prvé investície do startupov v Česku a na Slovensku, informuje portál E15.

Sensoneo má získať 3,7 milióna eur

V prípade Českej republiky sa Taiwan chystá investovať do pražskej spoločnosti Vrgineers, ktorá vyvíja profesionálne okuliare pre virtuálnu realitu. Tie využíva napríklad americká armáda na výcvik pilotov.

„Veľkou výhodou všetkých našich simulátorov je, že sú rekonfigurovateľné na akýkoľvek typ lietadla a prepojiteľné medzi sebou. Možno tak na nich trénovať ako základný výcvik, tak pokročilé misie vrátane tankovania počas letu,” cituje slová spoluzakladateľa spoločnosti Vrgineers portál System Online.

Druhá investícia poputuje na Slovensko, konkrétne startupu Sensoneo. Spoločnosť, ktorá vyvíja a poskytuje riešenia pre inteligentnú správu odpadov, má v novom investičnom kole získať štyri milióny dolárov (v prepočte približne 3,7 milióna eur).

Vo vzduchu visí otáznik

Ako však ďalej informuje český portál E15, na trhu panuje mierna skepsa. Vo vzduchu totiž visí otáznik, či tu Taiwanci dokážu svoje miliardy uplatniť.

Taiwania Capital sa totiž zameriava najmä na investičné kolá „series A“, ktoré predstavujú sumy okolo desať miliónov dolárov. Podľa portálu E15 však nie je úplne jasné, či sa v Česku a na Slovensku nachádza taký počet startupov v spomínanej fáze.

„Našli sme pomerne neobsadené miesto. Prvotné seed kolá sú v Česku investormi pokryté. O pokročilé kolá typu series C už sa zaujímajú veľké fondy z USA a Londýna. Na series A ešte nie je uprená taká pozornosť. Sme ochotní ísť do tejto fázy,“ objasnil globálny investičný manažér Taiwania Capital Eric Hung.

Ďalšie dôležité správy

Saudi Aramco
Neprehliadnite

Ropný gigant Saudi Aramco investuje miliardy do čínskeho petrochemického priemyslu