Aktuálna cena jednej ŠPZ je deväť eur, čo je päťkrát viac ako v Česku, upozorňuje web denníka. Ministerstvo tabuľky roky nakupuje od firmy Turčan Delta draho na základe kontraktu, ktorý bolo ťažké vypovedať. 

Turčan Delta mala v roku 2017 z jedného eura tržieb 33 centov čistého zisku a až 62 centov zisku pred započítaním daní, úrokov a odpisov (EBITDA). Z tohto pohľadu patrí medzi najziskovejšie slovenské firmy.

Súťaž, ktorú teraz ministerstvo vyhlásilo, tak môže ušetriť milióny eur ročne alebo dotlačiť aktuálneho dodávateľa k zníženiu ceny. Ministerstvo počíta s miernym poklesom na úroveň 7,4 eura za jednu ŠPZ, presná suma však bude záležať od ponúk a počtu uchádzačov.

Denník N však upozorňuje, že ministerstvo robí súťaž na poslednú chvíľu, pretože zmluva s aktuálnym dodávateľom sa skončí na konci roka 2019. Zostávajú tak štyri mesiace, v rámci ktorých treba vybrať víťaza, podpísať s ním zmluvu a nechať mu nejaký čas na rozbehnutie výroby.

Sama ministerka Denisa Saková dávnejšie pripustila možnosť, že vybrať firmu nestihnú. Povedala, že úspešní budú, „ak nevzniknú prieťahy vo verejnom obstarávaní“.