BBC informovala, že prípad sa dostane na Súdny dvor EÚ vďaka Vrchnému súdu v Londýne. Tam sa totiž obrátili tabakové spoločnosti Philip Morris International, British American Tobacco a tiež aj Imperial Tobacco. V utorok britskí sudcovia rozhodli, že prípad závisí od postoja luxemburského súdu a preto prípad posunuli tam.

Súdny dvor EÚ tak bude musieť posúdiť, či politici neprekročili svoje právomoci a či je tvrdšia regulácia fajčenia primeraná. Verdikt môže byť známy až za dva roky, upozorňuje BBC.

Reforma tabakovej smernice prešla Európskym parlamentom v októbri 2013 a dokonca prešla v miernejšej podobe, ako pôvodne Európska komisia navrhovala. Varovania napríklad mali zaberať až 75 percent plochy cigaretovej škatuľky, nakoniec prešli o 10 percent menšie varovania.

Parlament nesúhlasil ani s navrhovaným zákonom predaja tenkých (slim) cigariet.

Prešiel zákaz predaja ochutených cigariet, no aj to len v miernejšej podobe. Zákaz predaja populárnych mentolových cigariet môžu členské štáty Európskej únie oddialiť až do roku 2021, ostatné príchute musia z obchodov a trafík zmiznúť do roku 2016. Pôvodne mal v tomto termíne skončiť predaj všetkých príchutí.

Viceprezident Philip Morris International Marc Firestone podľa agentúry DPA označil utorkového rozhodnutie londýnskeho súdu za dôležitý prvý krok v tejto kauze. 

Európska únia tvrdí, že nové pravidlá majú zabrániť tomu, aby mladí ľudia s tabakom experimentovali a prepadali mu. Podľa M. Firestonea však pravidla „vyvolávajú vážne otázky“ ohľadom voľného pohybu tovaru a konkurencie v rámci Európskej únie.