Minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó obhajoval dostavbu atómovej elektrárne v maďarskom meste Paks.

Szíjjártó pripomína, že Rosatom je najlepšia spoločnosť svojho druhu so všetkými potrebnými referenciami, aj že spoluprácu dohodli ešte v roku 2014 v Moskve. Postavenie dvoch ďalších blokov v Paksi nazval Szíjjártó najväčšou investíciou 21. storočia. Pripomína tiež, že medzi subdodávateľmi sú americké, francúzske aj nemecké spoločnosti.

Portál Magyar Narancs prináša podrobnosti o prejave ministra v Prahe. Szíjjártó povedal, že v súčasnej energetickej kríze je stále jasnejšia potreba atómovej energie pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti, a preto musí Európska komisia garantovať, aby sa nukleárna energia nedostala pod žiadne obmedzenia v dôsledku sankcií.

„Spomaľovanie či bránenie nukleárnych investícií prakticky ohrozuje suverenitu európskych krajín. Jednou z najdôležitejších zložiek suverenity je energetická bezpečnosť. V Maďarsku je z tohto hľadiska nukleárna energia a investícia v Paksi kľúčová,“ vyhlásil Szíjjártó.

Poznamenal tiež, že prechod na zelenú energiu sa stal politickým trendom a po tragédii vo Fukušime na kontinente vznikli protiatómové postoje. Vyzdvihol narastajúci význam atómovej energie, ktorá dokáže znížiť závislosť krajín od energetického trhu. Cieľom Maďarska je čím skôr navýšiť kapacitu atómovej elektrárne v Paksi.

„Atómová energia je bezpečná, lacná a udržateľná forma výroby energie. Nie je možné naplniť európsky ekologický dohovor bez nukleárnej energie. Prostredie ozrejmilo, že Európa jednoznačne potrebuje nukleárnu energiu,“ uzavrel maďarský minister.

Ďalšie dôležité správy

WA 25 Petrohrad - Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev sedí počas Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade v piatok 17. júna 2022. Kazachstan s najväčšou pravdepodobnosťou neuzná samozvanú separatistickú Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za nezávislé štáty. Na Medzinárodnom ekonomickom fóre v Petrohrade to počas diskusie so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom povedal kazašský prezident  Tokajev. FOTO TASR/AP


Kazakhstan's President Kassym-Jomart Tokayev attend
Neprehliadnite

Maďarsko má nového „energetického priateľa“. Na Rusko sa už evidentne nespolieha