Ústredný výbor formácie Syriza ale návrh takzvanej Ľavicovej platformy odmietol rozdielom 20 hlasov. Za zamietnutie hlasovalo 95 z celkom 201 členov výboru, 75 ich bolo proti. Jeden hlasovací lístok bol odovzdaný prázdny. Tridsať zostávajúcich členov sa pred hlasovaním odobralo späť domov, napísala AP.

Grécky minister životného prostredia a energie Panajotis Lafazanis, ktorý stojí na čele krajného ľavicového krídla, v nedeľu vyhlásil, že odchod Grécka z eurozóny by nebol katastrofou a nesplatenie dlžnej sumy MMF by nebolo teroristickým činom, citovala ho AP.

Grécky minister vnútra Nikos Vutsis v súkromnej gréckej televízii Mega v nedeľu vyhlásil, že Atény ďalšie dlhy MMF nesplatia, pretože na to nemajú dostatok financií. Ďalšie dlhy MMF sú splatné v júni.

Grécko zúfalo čaká na výplatu zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného programu, ktorý po predĺžení vo februári končí v júni. Eurozóna ale odmieta sumu, z ktorej chcú Atény najmä splácať svoje medzinárodné dlhy, vyplatiť do zhodnotenia reformných plánov novej gréckej vlády.

Syriza podľa AP namiesto návrhu svojho ľavicového krídla schválila text, v ktorom stojí, že vláda nepodpíše dohody, ktorých základom by boli predošlé záchranné programy pre Grécko, a odmietne „ultimáta“ „fanatikov do úsporných opatrení“. Strana sa však naďalej domnieva, že je možné dosiahnuť vzájomne výhodnej dohody.