Najmenej 18 obetí na životoch si za uplynulých 24 hodín vyžiadali v Sýrii útoky teroristickej organizácie Islamský štát (IS) a nálety ruskej armády. Vo štvrtok to uviedlo to Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR), informovala agentúra AFP.

Ruské nálety na pozície IS v púštnych oblastiach provincií Hamá a Rakka usmrtili deviatich džihádistov, priblížilo SOHR, ktoré sídli v britskej metropole Londýn. Počet obetí sa však podľa SOHR môže ešte zvýšiť, keďže zranenia utrpelo najmenej 22 ďalších ľudí.

Útok Islamského štátu na väzenie 

Militanti z IS predtým vykonali dva útoky v provincii Dajr az-Zaur, pričom zabili deviatich bojovníkov spriaznených s kurdskými bezpečnostnými silami. Práve v tejto provincii utrpela IS v roku 2019 porážku, ktorá znamenala koniec jej samozvaného kalifátu vyhláseného v roku 2014 na rozsiahlych územiach Iraku a Sýrie.

Odvtedy však v Sýrii zintenzívnili svoju činnosť regionálne odnože a siete tejto organizácie (IS), ktoré naďalej útočia na vládne sily. Na severovýchode Sýrie proti IS bojujú najmä kurdské sily podporované miestnymi kmeňmi, približuje AFP.

Bojovníci IS zaútočili minulý mesiac na kurdské väzenie. Nie je jasné, koľkým väzňom sa vďaka tomu podarilo uniknúť, počas následných bojov však bolo zabitých najmenej 250 džihádistov.

Zomreli deti aj ženy

Spojené štáty minulý týždeň oznámili, že počas útoku v Sýrii zabili vodcu IS abú Ibráhíma Hášimího Kurajšího. Samotná organizácia však jeho smrť nepotvrdila ani nevymenovala jeho nástupcu. SOHR priblížilo, že tento útok si vyžiadal najmenej 13 obetí vrátane siedmich civilistov: štyroch detí a troch žien.

Ďalšie dôležité správy

JB 9 Riga - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg počas otvorenia druhého dňa zasadnutia Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí, ktorému predsedá, v Rige 1. decembra 2021. FOTO TASR/AP

NATO Secretary General Jens Stoltenberg gestures as he opens the NATO Foreign Ministers meeting in Riga, Latvia, Wednesday, Dec. 1, 2021. (AP Photo/Roman Koksarov)
Neprehliadnite

Ruský útok na Ukrajinu? NATO nepomôže Kyjevu bojovými jednotkami, povedal Stoltenberg