Krištof Kajetán Kičura si ešte 17. a 18. marca tohto roka kúpil dva byty na Konventnej ulici v Bratislave v blízkosti prezidentského paláca, píše portál Aktuality.sk. Ide tak o lukratívnu lokalitu v hlavnom meste, kde sa ceny nehnuteľností šplhajú cez 200-tisíc eur.

Podľa Aktualít má šéf hmotných rezerv rovnakú adresu, akú má zapísanú jeho syn v katastri. Ani jeden z bytov nemá byť založený v prospech banky, takže nehnuteľnosti pravdepodobne nie sú kupované cez hypotéku.

Vybavuje pôžičku

Šéf hmotných rezerv K. Kičura podľa Aktualít tvrdí, že byty sú na splátky a jeho syn si ešte len vybavuje pôžičku. Okrem toho mu pomáhajú aj K. Kičura spolu s manželkou.

Syn K. Kičuru mal prísť k bytom len dva dni potom, ako správa štátnych rezerv uzavrela podozrivé miliónové zmluvy na zdravotnícky materiál určený na boj s šíriacim sa koronavírusom. 

Podľa Aktualít sú ceny v zmluvách za rúška, respirátory aj rýchlotesty na koronavírus razantne vyššie, ako sú v ponukách iných distribútorov. Lacnejšie mali nakúpiť aj Česká republika či vedenie Bratislavy. Zmluvy bude ešte preverovať Úrad pre verejné obstarávanie.

K. Kičura pre Aktuality však povedal, že zmluvy a kúpa bytov spolu nesúvisia a ide skôr o náhodu. Jeho syn vraj mal len šťastie na „výbornú ponuku“.

Nový premiér Igor Matovič už avizoval, že na pondelkovom rokovaní vlády požiada ministra hospodárstva, aby podal návrh na odvolanie M. Kičuru.

Chata pri Devíne

Aktualizované o 13:20: Nadácia Zastavme korupciu zistila, že syn šéfa štátnych hmotných rezerv K. Kičuru si okrem bytov v Bratislave v minulosti kúpil aj rekreačnú chatu na Devíne, ktorú získla ako 18-ročný. Nehnuteľnosti nadobudol bez hypotéky, upozorňuje nadácia.