Už viac ako desať rokov prebieha cez rôzne operačné programy zapojenie nezamestnaných ľudí do opráv a renovácii slovenských pamiatok. Hrady, zámky, kaštiele či iné historické budovy prešli za celé roky výraznými zmenami a získali tak nádych zašlej histórie. Ide hlavne o operačné projekty Zamestnanosť a sociálna inklúzia a Ľudské zdroje.

Vo veľkej miere sa o renováciu hradov a zámkov zaslúžila organizácia Zachráňme hrady. Tá sa od svojho vzniku roku 2002 podieľala na oprave desiatok kultúrnych pamiatok. Problémy s nedostatkom peňazí nastali podľa ministerky kultúry Natálie Milanovej v dôsledku vysokej úspešnosti projektu.

„Projekt obnovy hradov financovaný z Európskeho sociálneho fondu paradoxne utrpel tým, že je úspešný, funguje a financie sa vyčerpali skôr ako sa predpokladalo. Dobrou správou je, že na ministerstve kultúry sme niektorými opatreniami špeciálne pre tento program našli isté finančné rezervy,“ hovorí N. Milanová vo vyjadrení pre TREND.

Financie sa nájdu

Projektom sa skutočne za celé roky darilo. Kým v roku 2011 začínali pilotne testovať dva hrady (Šariš a Uhrovec) s rozpočtom niečo cez 310-tisíc eur so zapojením 50 nezamestnaných, tak po desiatich rokoch bolo v roku v roku 2020 vytvorených 544 pracovných miest na obnove 32 hradov s rozpočtom takmer štyri milióny eur.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa