Prvý svetový veľtrh, ktorý sa koná na Blízkom východe, vo štvrtok (30. 9.) večer otvorili veľkolepou úvodnou ceremóniou. Témou podujatia bola udržateľnosť a globálna spolupráca. V piatok sa brány veľtrhu otvorili pre širokú verejnosť. Informovala o tom agentúra Reuters.

Emirát nachádzajúci sa na pobreží Perzského zálivu dúfa, že podujatie posilní miestnu ekonomiku tým, že do Dubaja pritiahne zhruba 25 miliónov návštevníkov. Podľa Reuters sa mnoho krajín aj spoločností „teší na veľtrh", pretože ide o prvé veľké globálne podujatie otvorené pre návštevníkov z celého sveta od začiatku pandémie nového koronavírusu. Skutočným zámerom spoločností, ale aj vlád je však posilnenie obchodu a investícií.

Cestujúci v špeciálnom ochrannom odeve prichádza na letisko v Dubaji
Neprehliadnite

Emiráty pustia na Expo zahraničných návštevníkov zaočkovaných západnými a čínskymi vakcínami

Expo 2020 Dubaj bolo pre pandémiu o rok posunuté. Tamojšia vláda na príprave pracovala uplynulých 8 rokov. Odhadované náklady sa vyšplhali až k hranici 7 miliárd amerických dolárov. Celý areál bol postavený v púšti a má celkovú rozlohu 4,3 štvorcového kilometra. „Sme si celkom istí tým, že zvládneme situáciu okolo ochorenia Covid-19 a že návštevníkom pripravíme vzrušujúci program," vyhlásilo vedenie veľtrhu.

Emirát pre Expo uvoľnil väčšinu obmedzení týkajúcich sa nového koronavírusu, ale nosenie rúšok v areáli podujatia je stále povinné. Zároveň platí, že všetci návštevníci starší ako 18 rokov musia byť zaočkovaní alebo musia predložiť negatívny test. Expo Dubaj 2020 sa bude konať do 31. marca 2022 a predstavia sa na ňom pavilóny zo 192 krajín vrátane Slovenska.

Slovenská expozícia však ešte nie je dokončená a nebude tak otvorená od začiatku výstavy, to znamená od 1. októbra, ale až v jeho prvej polovici. 

EXPO 2020
Neprehliadnite

Nečakaný sklz. Otvorenie slovenského pavilónu na Expo Dubaj 2020 sa posúva na polovicu októbra