Koncern Schlumberger, najväčší poskytovateľ služieb v ropnom priemysle, sa po stratovom 2. kvartáli minulého roka vrátil k zisku. Spoločnosť koncom týždňa uviedla, že za 2. štvrťrok dosiahla zisk 430 miliónov dolárov (365,43 milióna eur), čo na akciu predstavuje 30 centov. V rovnakom období pred rokom evidovala stratu 3,43 miliardy USD (2,47 dolár/akcia).

Po úprave o jednorazové položky dosiahol Schlumberger zisk 431 miliónov dolárov (30 centov/akcia). Koncern tak prekonal očakávania analytikov, ktorí počítali s upraveným ziskom na akciu na úrovni 26 centov. Tržby sa zvýšili z 5,36 miliardy dolárov na 5,63 miliardy dolárov. Aj v tomto prípade bol výsledok o niečo lepší, než čakali analytici.

Ťažba ropy v Severnej Dakote v USA
Neprehliadnite

Cena ropy WTI vyletela na najvyššiu úroveň od roku 2014 po zlyhaní rozhovorov OPEC+

Spoločnosť, podobne ako jej konkurent Halliburton, ťažila z vyššej aktivity ropných firiem po výraznom zvýšení cien ropy v tomto roku. Ceny ropy vzrástli v 2. kvartáli o 18 perecnt a od začiatku roka dosiahol ich rast už 42 perecnt. Na druhej strane, aktivita ropných firiem stále zaostáva za vývojom v predpandemickom roku 2019.

Predstavitelia koncernu však očakávajú priaznivý vývoj aj v 2. polroku. Ako uviedli, predpokladajú ďalší rast, a to ako v prípade severoamerického biznisu, tak aj biznisu v ostatných oblastiach sveta.