Medzi najsledovanejších účastníkov zrejme bude patriť americký prezident Donald Trump a mladá švédska ekologická aktivistka Greta Thunberg.

Približne tri tisícky účastníkov z viac než stovky krajín budú na štvordňovom zasadnutí diskutovať o riešení globálnych problémov. Okrem ekonomických záležitostí by mali v centre pozornosti stáť tiež klimatické zmeny a geopolitické problémy, napríklad napätie na blízkom východe.

D. Trump, ktorá aktuálne čelí v Spojených štátoch ústavnej žalobe spojenej s možným odvolávaním z funkcie, dnes v Davose prednesie prejav. V priebehu zasadnutí by sa mal podľa Bieleho domu stretnúť napríklad s irackým prezidentom Berthamom Sálihom či pakistanským premiérom Imranom Chánom.

G. Thunbergová sa dnes okrem iného zúčastní debaty o tom, ako predísť klimatickej katastrofe. Už skôr v príspevku pre list The Guardian vzniesla požiadavku, aby všetci účastníci zasadnutia v Davose zastupujúci vlády, firmy a rôzne organizácie ukončili investície a subvencie v oblasti fosílnych palív.