Vo svete do utorka podali celkovo už viac ako tri miliardy dávok vakcín proti ochoreniu covid-19, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

Podanie prvej miliardy dávok trvalo 20 týždňov. Tempo očkovania sa však zrýchlilo a tretia miliarda zo všetkých dávok bola ľuďom vpichnutá v priebehu štyroch týždňov. Približne štyri z desiatich vakcín podali v Číne (1,2 miliardy), 329 miliónov v Indii a 324 miliónov v USA.

V počte dávok podaných v prepočte na 100 obyvateľov sú na čele Spojené arabské emiráty (153 dávok), Bahrajn a Izrael (po 124). Táto štatistika nezahŕňa krajiny s menej než jedným miliónom obyvateľov, pripomína AFP. SAE, Bahrajn a Izrael už plne zaočkovali takmer 60 percent svojich obyvateľov.

KK25 - Na snímke liek na ochorenie COVID-19 s názvom Bamlanivimab od farmaceutického koncernu Eli Lilly.  Americký farmaceutický koncern Eli Lilly zaznamenal v závere roka 2020 výrazný rast zisku, k čomu prispel zvýšený dopyt po onkologických liekoch a liekoch pre pacientov s cukrovkou. Čiastočne však výsledky zlepšil aj dopyt po lieku na ochorenie COVID-19 s názvom Bamlanivimab. FOTO TASR/AP 
This photo provided by Eli Lilly shows the drug bamlanivimab. On Tuesday, Jan. 26, 2021, the company sa
Neprehliadnite

EÚ predstavila zoznam prvých piatich sľubných liekov na ochorenie covid-19

Približne polovicu svojich obyvateľov (46–54 percent) už zaočkovalo Čile, Británia, Mongolsko, Uruguaj, Maďarsko, Katar a USA.

Európska únia podala 357 miliónov dávok a naplno je zaočkovaných približne 32 percent obyvateľov Európskej únie. Najmenší členský štát Malta zaočkoval podľa AFP sedem z desiatich svojich obyvateľov. Vo Francúzsku, Nemecku, Španielsku a Taliansku takto naplno imunizovali približne tretinu populácie.

Celosvetovo je však v oblasti očkovania nerovnováha aj napriek tomu, že najchudobnejšie krajiny začali očkovať s pomocou programu COVAX. Ten vytvorili Organizácia Spojených národov a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Najchudobnejšie krajiny zatiaľ boli schopné podať len jednu dávku v prepočte na 100 obyvateľov. V najbohatších krajinách je to 79 dávok na 100 obyvateľov.

Participants of the demonstration
Neprehliadnite

Koronavírusový variant delta sa už postupne šíri aj vo Francúzsku a v Nemecku

S očkovaním ešte vôbec nezačala stredoafrická krajina Burundi, Eritrea ležiaca v severovýchodnej časti Afriky, Tanzánia na východnom pobreží tohto kontinentu, ostrovný štát Haiti v oblasti Karibiku a Severná Kórea.

Najviac používanou očkovacou látkou je vakcína vyvinutá spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou, ktorou očkujú v ôsmich z desiatich krajín. Nasleduje vakcína od konzorcia BioNTech/Pfizer používaná v 102 krajinách, čínska Sinopharm a americká Moderna (48 krajín). Ruskú vakcínu Sputnik V používajú v najmenej 41 krajinách sveta.