Svet zasiahla prvá skutočne globálna energetická kríza. Na konferencii v Singapure to dnes vyhlásil výkonný riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre energiu (IEA) Fatih Birol.

Napätá je podľa neho predovšetkým situácia na trhu so skvapalneným zemným plynom (LNG), poukázal ale aj na veľkých producentov ropy, ktorí znižujú ťažbu. Svet sa podľa neho aj napriek cenovým stropom nezaobíde bez ruskej ropy.

Ak zostane priaznivé počasie, zimu zvládneme

Súčasná energetická kríza by však mohla byť zlomovým bodom v histórii energetiky, čo sa týka urýchlenia rozvoja takzvaných čistých zdrojov energie a sformovania udržateľného a bezpečného energetického systému, povedal Birol. Ak zostane priaznivé počasie, Európa podľa neho môže zimu z energetického hľadiska prečkať.

Nárast dovozu LNG do Európy v súvislosti s bojom na Ukrajine a potenciálne oživenie apetítu po tomto palive v Číne potom napäté podmienky na trhu ešte zhorší, povedal Birol na konferencii International Energy Week. Pripomenul tiež, že na budúci rok bude na trh uvedených iba 20 miliárd metrov kubických novej kapacity LNG.

Rozhodnutie skupiny OPEC+ zo začiatku októbra znížiť produkciu ropy o dva milióny barelov denne považuje Birol za riskantné. IEA totiž očakáva, že globálny dopyt po rope sa v tomto roku zvýši takmer o dva milióny barelov ropy denne. Skupina OPEC+ združuje Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom.

„Je to obzvlášť riskantné, pretože niekoľko ekonomík po celom svete je na pokraji recesie. A ak uvážime globálnu recesiu, považujem toto rozhodnutie za naozaj nešťastné," citovala Birola agentúra Reuters.

„Ak nás nečaká extrémne chladná a dlhá zima a ak nedôjde k žiadnym prekvapeniam, ako bol napríklad výbuch plynovodu Nord Stream, mala by Európa túto zimu prečkať s určitými ekonomickými a sociálnymi šrámami," povedal šéf Medzinárodnej agentúry pre energiu.

„Energetická bezpečnosť je hnacím motorom číslo jeden," povedal Birol k prerodu odvetvia na čistejšie zdroje. Jednotlivé krajiny vidia ako riešenie krízy energetické technológie a obnoviteľné zdroje.

Mnoho krajín v Európe aj inde urýchľuje inštaláciu obnoviteľných kapacít skracovaním povoľovacích a licenčných procesov, aby nahradili ruský plyn, pripomenul.

Svet zatiaľ potrebuje, aby na trh prúdila aj ruská ropa

IEA zvýšila výhľad medziročného rastu kapacity obnoviteľných zdrojov energie v tomto roku na 20 z pôvodných ôsmich percent.

Tento rok tak podľa agentúry pribudne takmer 400 gigawattov obnoviteľnej kapacity.
Pokiaľ ide o ropu, očakáva sa, že v budúcom roku stúpne jej spotreba o 1,7 milióna barelov denne. To znamená, že svet bude stále potrebovať ruskú ropu, aby uspokojil dopyt, upozornil Birol.

Na začiatku októbra sa štáty EÚ zhodli na tom, že sa európsky blok pripojí k zavedeniu cenového stropu na námorný vývoz ruskej ropy mimo únie, ktorý kvôli invázii ruských vojsk na Ukrajinu chystá skupina ekonomicky vyspelých krajín G7. V systéme cenových stropov je podľa šéfa IEA potrebné vyladiť ešte veľa detailov, vyžadovať bude aj súhlas hlavných krajín dovážajúcich ropu.

Podľa jedného z predstaviteľov amerického ministerstva financií možno predpokladať, že 80 až 90 percent ruskej ropy bude naďalej prúdiť mimo mechanizmu cenového stropu, ak sa ho Moskva bude snažiť nedodržiavať. Činiteľ to minulý týždeň povedal agentúre Reuters.

„Myslím, že je to dobre, pretože svet zatiaľ stále potrebuje, aby na trh prúdila aj ruská ropa. Úroveň 80 až 90 percent je dobrá a povzbudivá, aby sa uspokojil dopyt," reagoval dnes Birol. Hoci je stále k dispozícii obrovský objem strategických ropných rezerv, ktoré možno pri prerušení dodávok využiť, ich ďalšie uvoľňovanie nie je v súčasnosti na programe dňa, dodal.

Ďalšie dôležité správy

Marián Bíž
Neprehliadnite

Energetická kríza a vojna spomalili tlak na udržateľné podnikanie, hovorí vedúci partner EY