Vitajte vo svete, ako ho vidí podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, píše The Guardian. Americký prezident Joe Biden je „divný dedo s demenciou“, lídri EÚ sú „blízni“ a Rusko sa postará o to, aby Ukrajina v blízkej budúcnosti „zmizla z mapy“.

Zmena rétoriky

Medvedev má za sebou rušnú politickú kariéru. V roku 2008 sa stal prezidentom Ruska a občanom krajiny prisľúbil modernizáciu a liberalizáciu. Často ospevoval svoju lásku k písaniu blogov a výdobytkom modernej techniky. Navštívil dokonca Silicon Valley, kde mu Steve Jobs daroval nový model iPhoneu 4.

V súčasnosti je z neho iba ďalší prisluhovač ruského prezidenta Vladimira Putina. S radosťou sa prezentuje rétorikou, ktorá sa v časoch vojny na Ukrajine stala v Moskve hlavným názorovým prúdom a pojmy, akým je genocída, jej nie sú dvakrát cudzie.

„Často sa ma pýtajú, prečo sú moje príspevky na Telegrame také tvrdé,“ napísal Medvedev nedávno. „Nuž, odpoviem vám: neznášam ich. Sú to bastardi a zdegenerovaní ľudia. Chcú, aby sme my, Rusko, zahynuli. Kým som nažive, tak urobím všetko pre to, aby zmizli,“ dodal, no nespresnil, či myslel Ukrajincov alebo západných politikov. Možno myslel oboje.

Medvedevova nová osobnosť je zjavným pokusom o nadobudnutie politického významu v prostredí, ktoré od jeho odchodu z prezidentského kresla dosť potemnelo.

Liberálnu časť Ruska mal naozaj rád

Maria Pevčichová, spolupracovníčka uväzneného ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného, si vysvetlila zmenu Medvedevových postojov trochu osobnejšie. „Keď máte pocit, že ste bezvýznamný a úbohý človek, ako je Dmitrij Medvedev, tak sa z času na čas snažíte prísť s niečím novým. Mohol si oholiť hlavu, ísť do posilňovne... ale namiesto toho sa rozhodol stať jastrabom,“ ozrejmila v máji Pevčichová Medvedevovo zvláštne správanie.

Zatiaľ čo svet Medvedevovu reinkarnáciu vníma skôr trápne, ide takisto o symbolický skon nádejí spred desiatich rokov. Vtedy ešte ľudia verili, že systém, ktorý Putin vybudoval, by mohol byť schopný aspoň ako-takej liberalizácie.

V roku 2008 sa Putin vzdal prezidentskej funkcie a kreslo prenechal Medvedevovi. Aj vtedy síce pôsobil skôr ako Putinov podriadený, no rád rozprával o svojej láske k rockovej hudbe či možnostiach, ktoré internet ponúka. Medvedev aktívne písal blogy či príspevky na Twitter. Takisto bol nespokojný s nedostatočnou úrovňou nezávislosti súdnictva v Rusku a niekoľkokrát podporil skutočnú reformu krajiny.

„Bolo jasné, že mal naozaj rád liberálnu časť krajiny a nešlo iba o politickú stratégiu; naozaj chcel byť prezidentom normálnej, civilizovanej krajiny,“ zhodnotila zakladateľka TV Rain.

Frustrácia a pohŕdanie

V roku 2011 Putin zavolal Medvedeva na rybačku a oznámil mu, že sa rozhodol znova ujať prezidentského kresla. Ten to s pokorou prijal. „Paradoxom bolo, že aj keď Medvedev urobil presne to, čo Putin chcel, tak mu Putin prestal veriť a vtedy sa Medvedevov život zmenil na utrpenie,“ zdieľal svoj pohľad na vec Gleb Pavlovsky, ktorý v Kremli pôsobil ako radca viac než desať rokov.

Čas plynul a moskovskými politickými kruhmi sa začali šíriť klebety o tom, že Medvedev siaha po poháriku častejšie než by sa patrilo. V roku 2020 mu Putin nakázal, aby odstúpil z postu premiéra a zaujal miesto podpredsedu bezpečnostnej rady.

„Hlavou mu určite víri mnoho myšlienok, no myslím si, že jeho súčasné správanie je do veľkej miery iba výsledkom jeho osobného hnevu a pohŕdania, ktoré si vypestoval voči ruským liberálom, ktorí ho neprijali,“ uzavrel špekulácie zdroj z Medvedevovho okolia.

Ďalšie dôležité správy

Russian President Vladimir Putin, center left, and Prime Minister Dmitry Medvedev, center right, and a group of Russian WWII veterans watch the Victory Day Parade, which commemorates the 1945 defeat of Nazi Germany on the Red Square in Moscow,  Russia, Wednesday, May 9, 2012.Russian President Vladimir Putin has told the annual massive military parade in Red Square that the country will stand up for its positions.(AP Photo/Alexander Zemlianichenko)
Neprehliadnite

Ukrajina môže zmiznúť z mapy sveta, varoval Medvedev