Táto dohoda má predstavovať „začiatok novej éry v severoamerickom obchode“. Žiaľ, k jej oficiálnemu štartu 1. júla došlo uprostred pandémie nového koronavírusu.

Dohoda spojí takmer pol miliardy spotrebiteľov do jednotného trhu, ktorý sa podieľa približne 27 % na svetovom hrubom domácom produkte (HDP). Obchod v regióne v minulom roku 2019 prekročil hranicu 1 bilión eur.

Ale to bolo pred pandémiou. Hranice medzi krajinami Severnej Ameriky sú teraz čiastočne zatvorené a Medzinárodný menový fond (MMF) predpovedá výrazný pokles všetkých troch ekonomík.

USMCA nahrádza Severoamerickú dohodu o voľnom obchode (NAFTA) z roku 1994. Americký prezident v predchádzajúcej kampani pred voľbami v roku 2016 sľúbil, že dohodu NAFTA, ktorá podľa neho ničila pracovné miesta v USA a bola „nespravodlivá“, znovu otvorí a prerokuje.

WA 3 New York - Žena s ochranným rúškom kráča okolo cintorína v newyorskej štvrti Brooklyn, na ktorom sú odkazy pre obete ochorenia COVID-19 vo štvrtok 28. mája 2020. Pamätník je súčasťou projektu Pomenovanie strateného, ​​ktorý sa pokúša humanizovať obete, ktoré sú často len uvedené v štatistikách. FOTO TASR/AP 

A woman passes a fence outside Brooklyn's Green-Wood Cemetery adorned with tributes to victims of COVID-19, Thursday, May 28, 2020, in New York. The memorial is part of the Naming the
Neprehliadnite

Ekonomika USA v 1. kvartáli klesla najvýraznejšie od roku 2008

Zvýšenie počtu pracovných miest

Dosiahnutie novej dohody označil za „obrovské víťazstvo“ pre amerických robotníkov a chválil sa, že vytvorí stovky tisíc pracovných miest.

„Slávnostne som sľúbil Američanom, že skoncujem s nepodarkom ničiacim pracovné miesta, ktorý sa nazýval Severoamerická dohoda o voľnom obchode (NAFTA), a nahradím ho lepšou dohodou pre našich robotníkov, farmárov, rančerov a firmy,“ vyhlásil Trump v stredu (1. 7.). Zároveň uviedol, že 8. júla privíta mexického prezidenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora v Bielom dome, aby si pripomenuli tento historický úspech.

USMCA mení pravidlá v oblasti automobilovej výroby, s cieľom zvýšiť počet pracovných miest v USA, pričom vyžaduje, aby takmer polovicu z produkcie áut v Severnej Amerike vyrobili pracovníci s vyšším príjmom. A zároveň zaväzuje Mexiko k reformám svojich zákonov.

Až budúcnosť ale ukáže, či tieto opatrenia pomôžu Trumpovi dosiahnuť cieľ, ktorým je vytvorenie väčšieho počtu pracovných miest v USA. Podľa médií sa niektoré japonské firmy rozhodli radšej trojnásobne zvýšiť mzdy v Mexiku, než presunúť výrobu do tovární v USA.

WA 1 Murray - Zdravotný pracovník Phil Paget sa pozerá na obrovskú americkú vlajku, ktorá je na budove nemocnice v meste Murray, americký štát Utah vo štvrtok 21. mája 2020. FOTO TASR/AP   

Healthcares Care worker Phil Paget looks on after a giant American flag was unfurled at Intermountain Medical Center Thursday, May 21, 2020, in Murray, Utah, as a way to honor frontline healthcare workers and recognize first responders as they care for COVID-19 patients. (AP Photo/Rick Bowmer)
Neprehliadnite

Objednávky na nové priemyselné výrobky z USA v máji ožili a vzrástli

Hranice sú stále uzavreté

Americká rada pre zahraničný obchod so sídlom vo Washingtone v stredu uviedla, že dohoda by mala ukončiť "dlhé tri roky neistoty pre množstvo amerických firiem", ale jej úspech bude závisieť od spôsobu realizácie. Odborníci sa pritom obávajú, že zmeny pravidiel zvýšia náklady pre výrobcov automobilov a v končenom dôsledku ceny pre spotrebiteľov.

USMCA okrem iného zahŕňa aktualizáciu pravidiel pre elektronický obchod, ochranu duševného vlastníctva a urovnávanie sporov.

Najprv však budú musieť krajiny USMCA zvládnuť tento rok. MMF vo svojich odhadoch predpovedá USA pokles ekonomiky o 8 %, Kanade o 8,4 % a Mexiku o 10,5 %.

Americké hranice sú pre pandémiu uzavreté pre tzv. nedôležité cestovanie do 21. júla, aj keď cezhraničný obchod je z toho vyňatý.

Na druhej strane, aj napriek "pandemickej neistote" dohoda dáva Trumpovi, ktorý vedie viaceré obchodné spory, najmä s Čínou a Európskou úniou, možnosť vychvaľovať sa úspechom v novej kampani pred novembrovými prezidentskými voľbami. A tiež nádej, že znova zvíťazí.