Už skoro každý štát, región, no aj pracovné kolektívy či jednotlivci sú unavení z neustálych zdravotných hrozieb, prijímania nových opatrení a s tým súvisiacich obmedzení, ale aj zo strachu o seba a svojich blízkych. Rok 2022 by mal byť tým, v ktorom sa všetko zmení. 

Napriek rizikám posledného variantu koronavírusu - omikronu, ktorý bol označený za najviac infekčný, sú vedci optimistickí. Veria, že vplyv vírusu na globálne zdravie sa už zmierni. Lepší výhľad podľa nich sľubuje imunita tej časti populácie, ktorá už bola zaočkovaná, a tiež prirodzená obranyschopnosť organizmu, ktorá sa časom zvyšuje, keď sa ľudstvo s vírusom naučí žiť.

Omikron sa ešte prejaví

„Vzostup počtu prípadov omikronu v Európe a Severnej Amerike bol extrémne rýchly, no budeme môcť vidieť rovnako rýchly pokles v priebehu nasledujúceho mesiaca alebo dvoch, aj keď to môže trvať štyri až šesť mesiacov, kým sa tento variant prejaví na celom svete,“ povedal pre Financial Times riaditeľ medicínskej nadácie Wellcome Jeremy Farrar.

Potom, čo vlny omikronu pominú, „vybudovaná imunita nám pravdepodobne poskytne obdobie pokoja, ale existuje niekoľko spôsobov, ako sa to môže prejaviť,“ povedal.

Výuka na trenažéri PMLV 4 LV. -  prof  Aspazija Sofijanová.
Neprehliadnite

Najnovšie štúdie potvrdili, že omikron je pre pľúca menej nebezpečný

Povzbudzujúce signály prišli minulý týždeň, keď Juhoafrická republika, kde omikron prvýkrát v novembri zaznamenali, zrušila obmedzenia pohybu ľudí uložené kvôli počiatočnému nárastu prípadov. Krajina oznámila, že pravdepodobne prekonala extrémny rast nových infekcií. „Všetky indikátory naznačujú, že už máme za sebou vrchol štvrtej vlny,“ uvádza sa vo vyhlásení tamojšieho vládneho kabinetu.

Ukončia už pandémiu?

Nádej prináša aj profesor epidemiológie na University College London Tim Colbourn podľa ktorého „je úplne rozumné myslieť si, že záťaž spôsobená covidom sa v roku 2022 zníži o 95 percent, takže už nebude medzi najčastejšími zdravotnými problémami. „To by mohlo byť ideálnym podnetom pre ukončenie pandémie.“

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa