Švédsko si na boj proti ochoreniu Covid-19 vybralo inú, vlastnú cestu v porovnaní s ostatnými škandinávskymi krajinami, no veľmi mu nepomáha. Veľkú časť ekonomiky nechali otvorenú, no napriek tomu krajina smeruje k najhlbšej recesii od Druhej svetovej vojny.

Ministerka financií Magdalena Anderssonová pre agentúru Bloomberg potvrdila, že najväčšiu škandinávsku ekonomiku čaká 7-percentný prepad. Švédi zaznamenali rekordný, až tridsaťnásobný nárast pôžičiek na pokrytie mimoriadnych výdavkov, rátajú s historicky najvyššou nezamestnanosťou, až 40 percent firiem vo švédskom sektore služieb sa bojí bankrotu.

Slabá blokáda

To všetko napriek tomu, že Severania počas pandémie nechali otvorené obchody, reštaurácie, telocvične a školy. Kompetentní zároveň povzbudzovali občanov, aby používali zdravý rozum a dodržiavali dištančné pokyny. Nezatvorili ani svoje hranice a cezhraničné cestovanie je stále povolené v mnohých oblastiach na pracovné účely.

Švédska ekonomika, vzhľadom na fakt, že je závislá od zahraničného obchodu, nedokázala vydržať globálny šok spôsobený rozsiahlymi blokádami v okolitých krajinách a aj inde vo svete. Ministerka Anderssonová uviedla, že krajina v súčasnosti prechádza „veľmi hlbokou hospodárskou krízou“. Deje sa to podľa nej rýchlejšie, ako očakávali.

Ľudia umierajú

Množstvo ľudí pritom dopláca na šírenie nákazy koronavírusu tým najcennejším, životom. Švédsko má v tejto fáze epidémie najvyššiu mieru úmrtnosti na obyvateľa. Od začiatku koronakrízy tu zomrelo na Covid-19 až 3 831 ľudí (pri 10-miliónovej populácii). Server Financial Times vypočítal, že Švédsko má 6,4 úmrtí na milión ľudí. To je viac než v Spojenom kráľovstve (6,2 mŕtvych na milión obyvateľov), ale aj v porovnaní s Talianskom (5,5) a Španielskom (4,0).

Švédske úrady pritom tvrdili, že zablokovanie ekonomiky a uzavreté hranice by priniesli relatívne málo výhod pri vysokých nákladoch na verejné zdravie a hospodárstvo. David Oxley z Capital Economics je presvedčený, že švédska ekonomika bude závislá od oživenia na zvyšku kontinentu vzhľadom na závislosť od vonkajšieho dopytu. Približne polovica tamojšieho HDP totiž pramení z vývozu a niektoré z najznámejších švédskych spoločností, ako sú Volvo Cars a Electrolux, museli znižovať tisíce pracovných miest.

Na otázku, či by sa tamojšie hospodárstvo mohlo rýchlo zrútiť, ministerka financií Anderssonová povedala: „Zdá sa, že v súčasnosti to nie je veľmi pravdepodobné. Očakávame dlhšie trvajúci scenár. “

Škandinávska bublina zrejme nebude

Predpokladá sa, že ostatná časť Európy sa bude snažiť od Švédska izolovať, najmä čo sa týka cestovania. Dánsko, Fínsko a Nórsko v týchto dňoch zvažujú, či zachovať cestovné obmedzenia do tejto škandinávskej krajiny. Fínska ministerka vnútra Maria Ohisalo sa obáva vyššej miery infekcie vo Švédsku. „Nórsku, Dánsku a Islandu sa podarilo stabilizovať situáciu, ale vo Švédsku je situácia alarmujúcejšia,“ uviedla minulý týždeň.

Tak napríklad pobaltské štáty sa spojili, aby vytvorili „cestovnú bublinu“, ktorá umožní voľný pohyb medzi Estónskom, Lotyšskom a Litvou. Vytvorenie podobnej škandinávskej bubliny by však bolo komplikovanejšie.