Švédsko sa rozhodlo, že nebude odporúčať podávanie koronavírusovej vakcíny deťom vo veku 5-12 rokov s odôvodnením, že výhody neprevažujú nad rizikami, napísala agentúra Reuters.

Deťom závažné ochorenie až tak nehrozí

„Vzhľadom na to, čo dnes vieme, a síce že riziko závažného priebehu ochorenia u detí je malé, nepokladáme ich očkovanie za jednoznačne prospešné,“ uviedla Britta Björkholmová zo švédskeho úradu verejného zdravotníctva. Dodala tiež, že k prehodnoteniu rozhodnutia môže dôjsť, ak výsledky výskumu ukážu niečo iné, alebo ak nejaký nový variant vírusu zmení charakter pandémie. Vakcína je však aj v súčasnosti k dispozícii deťom z rizikových skupín.

Nemocnice sú menej preťažené

Švédsko zaznamenalo v stredu 40-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je jedno z najvyšších čísel od začiatku pandémie. Napriek tomu, že štvrtá vlna pandémie láme rekordy v počte nakazených, v súčasnosti dominantný variant omikron nespôsobuje taký ťažký priebeh ochorenia ako predchádzajúce varianty. To okrem iného znamená, že nemocnice nie sú natoľko preťažené.

Švédi opatrenia neuvoľňujú

Švédska vláda v stredu o dva týždne predĺžila v súčasnosti platné protiepidemické opatrenia, podľa ktorých môžu byť bary a reštaurácie otvorené do 23.00 h a podujatí v uzavretých priestoroch sa môže zúčastniť len obmedzený počet ľudí.

Ďalšie dôležité správy

WA 46 Bautzen - Ľudia protestujú proti očkovaniu  a pandemickým opatreniam v nemeckom meste Bautzen v pondelok 24. januára 2022. FOTO TASR/AP 

People gather to protest against COVID-19 vaccinations and restrictions in Bautzen, Germany, Monday Jan. 24, 2022. (Sebastian Kahnert/dpa via AP)
Neprehliadnite

Viaceré európske štáty rušia alebo zmierňujú protiepidemické opatrenia, iné ešte čakajú