Podľa ekonómov by zdieľanie zamestnancov mohlo pomôcť firmám udržať sa pri živote aj v čase globálnej pandémie a tiež poskytovať lepšie a rýchlejšie služby pre milióny ľudí, ktoré uviazli doma, aby sa zabránilo šíreniu vírusu.

„Týmto spôsobom sa dá vyhovieť potrebám oboch, teda firiem, ktoré teraz potrebujú ďalších pracovníkov, a firiem, ktoré ich nepotrebujú,“ uviedol odborník na pracovný trh z najväčšej švédskej federácie podnikateľov Patrik Karlsson.

Krvácajúce spoločnosti

Švédsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nenariadila zákaz vychádzania. V krajine je zakázané len zhromažďovanie viac ako 50 osôb. Mnoho Švédov tak stále nakupuje, chodí do reštaurácií a na schôdzky. Zatiaľ tu bolo potvrdených okolo 6 500 prípadov choroby a takmer 400 ľudí zomrelo.

Medzinárodná organizácia práce odhadla, že po celom svete kvôli koronavírusu zanikne 25 miliónov pracovných miest. Vo Švédsku podobne ako v ďalších krajinách niektoré firmy prosperujú, zatiaľ čo iné krvácajú.

Turistické firmy, hotely a reštaurácie bojujú o prežitie. Tržby švédskeho predajca odevov H&M v marci klesli o takmer 50 percent. Súčasne však firmy zaoberajúce sa dodávkou nákupov cez internet, lekárne a supermarkety prekvitajú a potrebujú nových zamestnancov.

Táto nerovnosť prinútila jednu lekáreň zaplavenú prudkým rastom objednávok osloviť firmy v okolí, ktoré majú problémy s výplatou miezd zamestnancom, pre ktorých nemajú prácu.

Dočasné riešenie

„Začali sme oslovovať hotely a miestne podniky a na sociálnych sieťach sme požiadali o požičanie zamestnancov,“ povedal zakladateľ a riaditeľ internetovej lekárne Apotea Pär Svärdson. Teraz už firma týmto spôsobom zamestnáva 40 osôb a plánuje ich počet zvýšiť na sto. Niektoré hotely potom požičiavajú zamestnancov supermarketom.

„Nechcem ani myslieť na to, čo by sme robili, keby sme neuzavreli túto dohodu,“ hovorí Katarina Ivholtová, ktorá požičiava denne štyroch až šiestich z 11 zamestnancov svojho hotela v južnom Švédsku.

Niektorí odborníci na pracovný trh však upozorňujú, že výmena pracovníkov s určitým cieľom môže pomôcť ekonomike len dočasne. Podľa ekonóma Štokholmskej obchodnej komory Stefana Westerberga ani zvýšená mobilita pracovnej sily nezabráni prudkému rastu miery nezamestnanosti v krajine.