Príde k vám inštalatér a po oprave upchatého potrubia sa idete vyúčtovať. Na otázku koľko to bude stáť dostanete obligátnu protiotázku: Chcete to s bločkom alebo bez? Cenový rozdiel je 20 percent teda suma DPH. Málo ľudí odolá šetreniu na úkor štátu a bloček si nevypýta. Opravár aj vy sa dopúšťate daňového deliktu.

Práve takýmto situáciám sa vyhli vo Švédsku. Tam je možné si časť platby za záhradníka či údržbára odrátať z daňového základu. Má to svoje výhody, ale najmä pre štát. Objednávateľ služieb teda majiteľa domácnosti, nemusí riešiť morálnu dilemu či má platiť za služby bez DPH alebo nie, ale neušetrí. Pre štát je to forma boja proti šedej ekonomike, ktorá mu prinesie vyššie príjmy na priznanej DPH, ale aj z dani z príjmov.

„Každá položka znižujúca základ dane, ktorá musí byť preukazovaná konkrétnym nákladom a následne konkrétnym dokladom vedie k tomu, že ten kto poskytuje službu pre príjemcu, odpočítateľnú zo základu dane, ju musí zlegalizovať,“ vysvetľuje Dana Droppová, zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Dodávateľ služby, teda opravár síce zaplatené dostane, ale odvedie zo zárobku DPH, ktorú si môže neskôr vypýtať od štátu späť, ak splní kritéria. Musí však zaplatiť aj daň z príjmu.

Štát získa najviac

Podobné opatrenia zdanlivo vyzerajú, že sú zamerané na zníženie daní u tých, ktorí si ich uplatňujú ako odpočítateľné položky. V skutočnosti skôr smerujú k zužovaniu šedej ekonomiky.

Odborníci však upozorňujú aj na to, že veľmi často sú takéto odpočítateľné položky limitované v závislosti od základu dane. „Potom, hoci doklad bol už vystavený a príjem zdanený, na účely odpočítania nemusí byť celý uplatnený. Takže nakoniec z toho profituje štát,“ vysvetľuje D. Droppová.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa