Vo Švajčiarsku sa začiatkom júla bude konať konferencia o obnove Ukrajiny. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Vojna stále pokračuje, my však vieme, že príde čas na obnovu," povedal švajčiarsky prezident Ignazio Cassis. Zúčastnené krajiny a medzinárodné organizácie sa podľa jeho slov musia zísť okolo stola a čím skôr predovšetkým navrhnúť, ako chcú pripraviť plán obnovy Ukrajiny.

Medzinárodná konferencia o obnove Ukrajiny sa uskutoční 4. – 5. júla vo švajčiarskom meste Lugano. Ide o pokračovanie série konferencií, ktoré sa konali v Británii, Kanade, Dánsku a Litve a umožnili Ukrajine upozorniť na svoj pokrok v oblasti reforiem a diskutovať o ďalších prioritách, uvádza sa na oficiálnej stránke URC 2022.

Švajčiarsko na konferenciu pozýva lídrov viacerých krajín a medzinárodných organizácií, píše AFP. Švajčiarske úrady uvádzajú, že očakávajú účasť delegátov z viac ako 40 krajín a 20 medzinárodných organizácií. Účasť, osobne alebo prostredníctvom videokonferencie, potvrdili aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a premiér Denys Šmyhaľ. Cassis potvrdil účasť predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej či šéfov vlád Litvy a Českej republiky. Tá bude v tom čase predsedníckou krajinou v Rade EÚ.

Konferencia sa bude zameriavať na prostriedky na obnovu Ukrajiny, najmä na obnovu infraštruktúry zničenej vojnou a spustošené hospodárstvo krajiny, ako i na reformy.

Táto júlová konferencia v Lugane bola plánovaná ešte pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára a pôvodne sa mala venovať reformám na Ukrajine, píše AFP. Cieľ konferencie bol neskôr zmenený na povojnovú obnovu.

Ďalšie dôležité správy

PK 44 Donecká oblasť - Ukrajinskí vojaci sa presúvajú v tanku neďaleko bojovej línie v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny 6. júna 2022. FOTO TASR/AP

A Ukrainian serviceman smokes a cigarette atop an APC during a break near the frontline in Donetsk region, eastern Ukraine, Monday, June 6, 2022. (AP Photo/Bernat Armangue)
Neprehliadnite

Tajná ukrajinská jednotka kradne Rusom tanky, velí jej čerstvý absolvent vojenskej akadémie