Rusko odmietlo ponuku Švajčiarska zastupovať ukrajinské záujmy v Rusku a záujmy Moskvy na Ukrajine, pretože Švajčiarsko už nepovažuje za neutrálnu krajinu, informuje agentúra Reuters.

Švajčiarsko má dlhú diplomatickú tradíciu v sprostredkovaní medzi krajinami, ktorých vzťahy sa narušili, ale hovorca ruského ministerstva zahraničných vecí Ivan Nečajev uviedol, že v súčasnej situácii to nie je možné.

„Švajčiari sa skutočne zaujímali o náš názor na možné zastupovanie záujmov Ukrajiny v Rusku a Ruska na Ukrajine," povedal Nečajev novinárom.

„Veľmi jasne sme odpovedali, že Švajčiarsko, žiaľ, stratilo status neutrálneho štátu a nemôže vystupovať ani ako sprostredkovateľ, ani ako zástupca. Bern sa pripojil k protiprávnym západným sankciám voči Rusku."

Neutrálne Švajčiarsko skopírovalo takmer všetky sankcie, ktoré EÚ uvalila na Rusko v súvislosti s jeho vojenskou intervenciou na Ukrajine, pripomenula agentúra Reuters.

Ďalšie dôležité správy

WA 11 Ženeva - Policajný čln sa plaví okolo fontány na Ženevskom jazere v Ženeve v utorok 15. júna 2021. Ženeva sa stane centrom geopolitického diania vo svete. V stredu sa tu má americký prezident Joe Biden prvýkrát osobne stretnúť s ruským prezidentom Vladimirom Putinom na summite USA-Rusko. Stretnutia sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia. FOTO TASR/AP  

A police boat passes by a Swiss flag and a fountain on the Lake Geneva in Geneva, Switzerland Tuesday, June 15, 2021. US President Joe
Neprehliadnite

Švajčiarsko by mohlo Ukrajinu diplomaticky zastupovať v Rusku