Švajčiarsko neuvažuje o zatvorení lyžiarskych stredísk počas tejto zimy. „Vo Švajčiarsku sú spolková rada, úrady aj cestovný ruch presvedčení, že švajčiarska cesta je v tejto chvíli správna a že sa zimná sezóna určite môže uskutočniť," povedal hovorca marketingovej organizácie švajčiarskeho cestovného ruchu Schweiz Tourismus Markus Berger pre agentúru DPA. Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporuje vzhľadom na blížiacu sa zimnú dovolenkovú sezónnu dohodu o zatvorení všetkých lyžiarskych stredísk v Európe. Vo štvrtok uviedla, že sa bude snažiť dosiahnuť súhlas ostatných európskych krajín týkajúcich sa uzavretia stredísk.

EBE 11 Breckenridge - Na snímke lsnowboardisti na sedačke v deň otvorenia v lyžiarskom stredisku v Breckenridge v piatok 13. novembra 2020 v americkom Colorade. FOTO TASR/AP
Snowboarders share a mid-air smooch on the Colorado Super Chair on opening day at Breckenridge Ski Resort, Friday, Nov. 13, 2020, in Breckenridge, Colo. (Liz Copan/Summit Daily News via AP)
Neprehliadnite

Nemecko chce, aby lyžiarske strediská v EÚ ostali zatvorené do 10. januára

Podľa organizácie Schweiz Tourismus to nie je nová téma. Podľa Bergera sa o nápade celoeurópskej koordinácie otvorenia sezóny stredísk zimných športov medzi alpskými krajinami neformálne hovorilo už koncom leta, ale keďže ho vyhodnotili ako neprimeraný, tak už sa mu viac nevenovali. „Predpokladáme, že tento nápad nebude mať ani teraz úspech."

Podobne ako Schweiz Tourismus sa vyjadrila aj hovorkyňa strediska Grindelwald a Merkelovej snahu odmietla aj firma Zermatt Bergbahnen, ktorá je najväčším prevádzkovateľom lanoviek vo Švajčiarsku. „Myslíme si, že lyžovanie je vzhľadom na situáciu s ochorením Covid-19 bezpečné," povedal hovorca Zermatt Bergbahnen Mathias Imoberhof. Dodal, že zábava v Aprés Ski baroch, ktorá sa na jar ukázala ako problematická, sa nebude v takej forme, ako bolo bežné, konať. Preto podľa neho nie je potrebné zatvorenie lyžiarskych stredísk. „Ukáže sa, či EÚ dokáže presadiť zatvorenie lyžiarskych stredísk v členských štátoch. O tom, že by k tomu mohla donútiť Švajčiarsko, veľmi pochybujem."