Švajčiarski regulátori odporúčajú bankám Credit Suisse a UBS, aby sa spojili. Ani jedna z nich si to ale neželá. Druhá najväčšia švajčiarska banka Credit Suisse, ktorá sa dostala do ťažkostí, bude cez víkend rokovať o strategických scenároch pre svoju budúcnosť. Jedným z možných krokov je podľa niektorých analytikov prevzatie najväčšou švajčiarskou bankou UBS. Jej vedenie cez víkend tiež zasadne.

Credit Suisse v týždni ohlásil, že využije možnosť požičať si od švajčiarskej centrálnej banky až 50 miliárd švajčiarskych frankov na posilnenie likvidity. Podľa analýzy Reuters tým ale len získava čas a napríklad americká investičná banka JPMorgan považuje za najpravdepodobnejší scenár práve prevzatie UBS.

Na finančných trhoch v posledných dňoch panuje napätie aj pre kolaps amerických finančných inštitúcií Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Americký prezident Joe Biden pre vývoj v piatok vyzval Kongres, aby umožnil regulačným orgánom prísnejšie postihovať vedúcich pracovníkov skrachovaných bánk. Vyjadril tiež presvedčenie, že sa banková kríza už upokojila.
Podľa Reuters však pretrvávajú obavy zo širších problémov v bankovom sektore.

Ďalšie dôležité správy

KK49 Zürich - Na snímke logo švajčiarskej banky Credit Suisse 16. marca 2023 v Zürichu. Credit Suisse vo štvrtok 15. marca 2023 oznámila, že si od švajčiarskej centrálnej banky požičia 50 miliárd frankov (51,40 miliardy eur) na posilnenie likvidity a dôvery investorov potom, čo prepad jej akcií zvýšil obavy z globálnej bankovej krízy. FOTO TASR/AP
A view shows the logo of Swiss bank Credit Suisse in Zurich, Switzerland, Thursday March 16, 2023. Credit Suisse's shares soared 30% on Thursday after
Neprehliadnite

Pomoc pre Credit Suisse dala ECB istotu na zvýšenie úrokových sadzieb