Švajčiarska centrálna banka vo štvrtok pre snahu bojovať s infláciou zvýšila základnú úrokovú sadzbu o pol percentuálneho bodu na 1,50 percenta. Uviedla to v tlačovej správe a dodala, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb nevylučuje. K sprísneniu menovej politiky siahla aj napriek kríze v súvislosti s druhou najväčšou švajčiarskou bankou Credit Suisse.

Centrálna banka uviedla, že je tiež pripravená v prípade potreby intervenovať na devízovom trhu. Už niekoľko štvrťrokov predáva devízy.

Štvrtkové zvýšenie bolo už štvrté po sebe a v súlade s očakávaniami analytikov. Úrokové sadzby sa vo Švajčiarsku prvýkrát dostali zo záporných hodnôt vlani v septembri, pričom centrálna banka v júni prekvapila trhy, keď sadzby zvýšila po prvý raz od roku 2007.

„Výhľad rastu globálnej ekonomiky v nadchádzajúcich štvrťrokoch zostáva utlmený,“ uviedla s menová autorita. „Zároveň inflácia pravdepodobne zostane celosvetovo zvýšená“ dodala.

Inflácia vo Švajčiarsku je nižšia ako v mnohých iných európskych krajinách, dostala sa na 3,4 percenta. Nachádza sa tak výrazne nad cieľovým rozpätím, ktoré centrálna banka stanovila medzi nulou a dvoma percentami.

Švajčiarska centrálna banka bola v poslednom týždni celosvetovo v centre pozornosti, keď pristúpila na to, že požičia banke Credit Suisse až 50 miliárd švajčiarskych frankov. Akcie Credit Suisse sa prepadli po správach, že finančný ústav Saudi National Bank jej už neposkytne ďalšiu finančnú pomoc. Cez víkend sa Credit Suisse dohodla, že ju prevezme jej väčší rival UBS.

Ďalšie dôležité správy

KK15 Zürich - Na snímke logo švajčiarskej banky Credit Suisse 10. marca 2023 v Zürichu. Credit Suisse vo štvrtok 15. marca 2023 oznámila, že si od švajčiarskej centrálnej banky požičia 50 miliárd frankov (51,40 miliardy eur) na posilnenie likvidity a dôvery investorov potom, čo prepad jej akcií zvýšil obavy z globálnej bankovej krízy. FOTO TASR/AP
The logo of Swiss bank Credit Suisse is seen in Zurich, Switzerland, on March 10, 2022. Swiss bank Credit Suisse said Thursday, March 16, 2023, it wil
Neprehliadnite

Banka Credit Suisse sľúbila manažérom vysoké bonusy, väčšinu už vyplatila