Švajčiarska centrálna banka dnes zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,75 percentuálneho bodu na 0,5 percenta. Je to najvýraznejšie zvýšenie za dobu existencie tejto centrálnej banky. Švajčiarsko bolo poslednou európskou krajinou so zápornou základnou úrokovou sadzbou a dnešné zvýšenie je vo Švajčiarsku iba druhé za posledných 15 rokov, upozornila agentúra Reuters. Centrálne banky po celom svete teraz sprísňovaním menovej politiky reagujú na rastúcu infláciu.

Zvyšovanie môže pokračovať

Švajčiarska centrálna banka v dnešnej tlačovej správe nevylúčila, že bude vo zvyšovaní úrokov pokračovať. Upozornila, že v prípade potreby je tiež pripravená na intervencie na devízovom trhu.

Medziročný rast spotrebiteľských cien sa vo Švajčiarsku v auguste zrýchlil na 3,5 percenta z júlových 3,4 percenta. Inflácia je tak najvyššia za 30 rokov a nachádza sa nad dvojpercentným cieľom centrálnej banky.

Inflácia hýbe cenami

„Inflácia v auguste stúpla na 3,5 percenta a pravdepodobne zatiaľ zostane na zvýšenej úrovni," uviedla dnes centrálna banka. Upozornila, že infláciu teraz tlačia nahor najmä rastúce ceny energií a potravín. Predpovedala, že v celom tomto roku bude priemerná inflácia predstavovať asi tri percentá, v budúcom roku očakáva pokles na 2,4 percenta.

K zvýšeniu úrokov tento mesiac prikročili tiež napríklad Európska centrálna banka  či americká centrálna banka. V oboch prípadoch predstavoval rozsah zvýšenia základnej sadzby 0,75 percentuálneho bodu.

Ďalšie dôležité správy

KK41 archív - Na archívnej snímke z 30. decembra 2021 svetelná inštalácia na budove Euópskej centrálne banky počas príprav vo Frankfurte nad Mohanom. Spotrebiteľské ceny v eurozóne zrýchlili na začiatku roka 2022 na nový rekord. Inflácia sa tak vyvíjala opačným smerom, než očakávali trhy. Pod rekordný rast spotrebiteľských cien sa podpísali najmä ceny energií, ktoré sa medziročne zvýšili o 28,6 %. V decembri rast zaznamenal 25,9 %. FOTO TASR/AP
FILE - A light installation is projected onto the b
Neprehliadnite

Aj napriek hroziacemu poklesu ekonomiky pôjde ECB zrejme s úrokmi nahor