Najväčšia švajčiarska banka UBS oznámila za 3. štvrťrok 2021 nárast čistého zisku. To prekvapilo analytikov, ktorí predpovedali pokles. K lepším výsledkom prispela najmä divízia správy majetku, a tiež poplatky z investičného bankovníctva.

Čistý zisk UBS sa za tri mesiace do konca septembra zvýšil o 9 percent na 2,28 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje 63 centov na akciu, z minuloročných 2,01 miliardy dolárov alebo 55 centov/akcia. Analytici pritom odhadovali, že banky, naopak, vykážu pokles zisku na 1,6 miliardy dolárov.

Zisk pred zdanením stúpol o 11 percent na 2,87 miliardy dolárov. A prevádzkový príjem banky, ekvivalent tržieb, vzrástol o 2 percentá na 9,13 miliardy dolárov, čím prekonal odhady ekonómov vo výške 8,5 miliardy dolárov, zatiaľ čo prevádzkové náklady klesli o 1 percento.

Národná banka Poľska
Neprehliadnite

Poľská centrálna banka nečakane zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu, dôvodom je vysoká inflácia

Čistý úrokový výnos v sledovanom období stúpol o 4 percentá na 1,69 miliardy dolárov.

Generálny riaditeľ UBS Ralph Hamers vo vyhlásení k výsledkom uviedol, že "trhové a ekonomické pozadie boli v 3. štvrťroku celkovo pozitívne, hoci v jeho závere panovala určitá neistota".

UBS zaznamenala rast zisku pred zdanením vo všetkých divíziách, pričom v jej tradičnom pilieri - správe majetku - vyskočili o 43 percent na 1,5 miliardy dolárov. Aj zisk pred zdanením divízie investičného bankovníctva UBS výrazne stúpol, o 32 percent. Tento nárast vykompenzoval 7-percentný pokles výnosov z obchodovania na svetových trhoch.

Najväčšia švajčiarska banka uviedla tiež, že chce vybudovať digitálny model poradenstva pre bohatých klientov v Amerike ako súčasť svojej vízie do roku 2025, ktorú plánuje predstaviť vo februári.

euro, ekonomika, peniaze
Neprehliadnite

Slovenská záručná a rozvojová banka eviduje v prvom polroku zisk 1,9 milióna eur