Ako informovali švajčiarske médiá, Švajčiari v plebiscite odmietli zmeniť potravinový a poľnohospodársky systém v krajine. Súhlasili však s federálnym nariadením o cyklistike, ktoré dáva cyklistické trasy na rovnakú úroveň ako chodníky pre peších a turistické chodníky, uviedol portál Romandie.com.

Prvé z potravinových referend sa týkalo potravinovej suverenity štátu a inicioval ho roľnícky syndikát Uniterre, ktorý od vlády žiadal zvýšiť podporu pre poľnohospodársky sektor, vrátane poskytovania pomoci malým rodinným farmám a zavedenia vyšších ciel na dovážané potraviny.

Švajčiarske vládne orgány túto iniciatívu nepodporovali. Tvrdili totiž, že je v rozpore s medzinárodnou obchodnou politikou krajiny. Upozornili tiež občanov na zvýšenie cien, ktoré by si takáto zmena vynútila.

Druhý plebiscit sa konal na základe návrhu Švajčiarskej ekologickej strany. Táto iniciatíva nazvaná Fair Food žiadala od vlády podporu pre udržateľnú poľnohospodársku produkciu a produkciu ohľaduplnú k zvieratám, opatrenia proti plytvaniu potravinami a nové kontroly, či dovážané potraviny vyhovujú švajčiarskym environmentálnym štandardom a pracovným normám. Voliči túto iniciatívu v referende zamietli.