Unikátny návrh rozvíril živé debaty, bolo však zrejmé, že má len slabé šance na prijatie. Na tom podľa agentúry AFP nie je nič divného. Stačí si spomenúť, že Švajčiari si v roku 2012 odmietli predĺžiť platenú dovolenku zo štyroch na šesť týždňov v obave zo straty konkurencieschopnosti krajiny, ktorá je známa svojou vysokou pracovnou morálkou.

Návrh na zaručený príjem však získal 100-tisíc podpisov, ktoré boli potrebné na predloženie k všeľudovému hlasovaniu. Poberať zaručený mesačný príjem od štátu by v prípade schválenia mali nielen Švajčiari, ale aj cudzinci žijúci v krajine najmenej päť rokov, a to bez ohľadu na to, či pracujú, alebo nie. V prípade neplnoletých by tento príjem predstavoval sumu 625 frankov (približne 560 eur).

Príliš drahá utópia

Vzhľadom na vysoké náklady na život v alpskej republike však ide o pomerne nízke čiastky. „Je to sen, ktorý existuje už dlho, ale teraz sa stal nenahraditeľným vzhľadom k rastúcej nezamestnanosti spôsobenej robotizáciou,“ vysvetlil jeden z otcov a podporovateľov návrhu Ralph Kundig.

Vláda a väčšina politických strán však projekt kritizuje ako príliš drahú utópiu. „Je to starý sen, tak trocha marxistický. Je v ňom veľa dobrých úmyslov, ale žiadne ekonomické myslenie,“ usúdil Charles Wyplosz. Preťatie väzieb medzi prácou a mzdou by podľa neho viedlo k tomu, že „ľudia budú menej robiť“.

Voliči v nedeľu hlasovali taktiež o revízii azylového zákona, o povolení preimplantačnej genetickej diagnostiky či o zmenách vo využívaní dane z ropných olejov.

O zavedení zaručeného príjmu sa uvažuje aj v iných krajinách. Fínska vláda túto myšlienku plánuje otestovať na skupine 8-tisíc ľudí s nízkym príjmom. V holandskom meste Utrecht sa má experiment rozbehnúť v januári 2017, pripomenula stanica BBC.

Aktualizované 5. júna 2016 o 19:45:

Švajčiari v nedeľňajšom referende jasne zamietli možnosť, že ich krajina zavedie garantovaný štátny príjem pre všetkých občanov. Iniciátori návrhu však hovoria o „senzačnom úspechu“. Návrh podporilo 23,1 percenta voličov, čo je podľa hovorcu iniciátorov „omnoho viac, ako sa čakalo“. „Znamená to, že diskusia pokračuje, a to aj v medzinárodnom meradle,“ dodal hovorca.

Voliči v nedeľu naopak v referende schválili revíziu azylového zákona, ktorá by mala výrazne urýchliť azylové riadenie. Švajčiari takisto odsúhlasili používanie preimplantačnej genetickej diagnostiky.