Od 12. júna do 25. augusta 2021 hlasovala odborná porota súťaže finančných produktov Zlatá minca 2020. Z 316 nominovaných produktov investovania, bánk a poistenia vybrala najlepšie produkty v 35 produktových a troch samostatných kategóriách.

Víťazstvo aspoň v jednej kategórii zaznamenali poisťovne Allianz – Slovenská poisťovňa, Generali, Union, Dôvera zdravotná poisťovňa. Ďalej to boli banky Tatra banka, 365.bank, VÚB, mBank, Privatbanka, J&T Banka, Fio banka, Prvá stavebná sporiteľňa, Finax, Interactive Brokers, Amundi AM, IAD Investments, NN Tatry – Sympatia a VÚB Generali d.s.s.

Ocenenie Objav roka 2020 získali Uniqa s produktom Kyber balík - poistenie pred nástrahami na internete a 365.bank s produktom Digitálna karta. Najinovatívnejšou poisťovňou je Generali Poisťovňa, najinovatívnejšou bankou Tatra banka.

euro, ekonomika, peniaze
Neprehliadnite

Slovenská záručná a rozvojová banka eviduje v prvom polroku zisk 1,9 milióna eur

V odbornej porote súťaže hlasovalo 191 nezávislých finančných expertov - zástupcov sprostredkovateľských spoločností, vysokých škôl, profesijných asociácií, fintechov, médií, finančných webov alebo odškodňovacích spoločností. Mnohí členovia poroty pracujú na projektoch finančnej gramotnosti, viacerí napísali o finančnej gramotnosti knihu alebo učebnicu.

„Odborná porota v tejto podobe je najkomplexnejšia skupina nezávislých expertov, aká kedy hodnotila finančné produkty na Slovensku,“ uviedol organizátor súťaže Jiří Ščobák.

Podľa neho je len veľmi málo nezávislých odborníkov, ktorí sa v médiách vyjadrujú na tému financií, nepôsobia v bankách alebo v poisťovniach a v tejto odbornej porote nie sú. Zastúpené sú takmer všetky významné spoločnosti a organizácie.

VÚB banka
Neprehliadnite

Banky už zarábajú viac ako v roku 2019, ale biznis im nefunguje ako pred krízou

Odborná porota prvýkrát ocenila produkty banky, ktorá nemá pobočku na Slovensku. Druhé miesto v kategórii debetných kariet a tretie miesto v kategórii študentských účtov získal Revolut.

Podobne v USA pôsobiaci Interactive Brokers zvíťazil v oboch kategóriách brokerov. Mimo nich sa vôbec prvýkrát na stupne víťazov dostali spoločnosti Finax, 365.bank, Youplus, Lynx, Poisťovňa Cardif Slovakia, XTB, Across Private Investments, HB Reavis Investment Management, SAXO Bank a Portu SK.

Aktuálne výsledky sú ešte za minulý rok. „Rovnako ako mnoho ostatných projektov, aj Zlatú mincu oneskorila pandémia,“ priznal Ščobák.

Slovenská republika prijala v reakcii na útoky vo Viedni bezpečnostné opatrenia. Na hraničných priechodoch s Rakúskou republikou prebiehajú posilnené cestné kontroly. Policajti železničnej polície monitorujú všetky osoby, ktoré na územie SR prichádzali vlakom z Viedne do Bratislavy
Neprehliadnite

Prelomiť bankové a telekomunikačné tajomstvo by sa mohlo aj pri priestupkoch