Podľa úradu sa tak po piatich mesiacoch obrátil trend v medzimesačnom vývoji priemerných spotrebiteľských cien. Pokles spôsobilo predovšetkým zníženie cien potravín a nealkoholických nápojov o 1,5 percenta v porovnaní s májom. Ceny však medzimesačne vzrástli v zdravotníctve o 1,2 percenta (medziročne o 2,6 percenta), kde najvýraznejšie vzrástli služby zubných lekárov a ambulantné služby. Naďalej rástli aj poplatky za finančné služby, medziročne o 6,4 percenta a medzimesačne o 1,2 percenta.

Ceny oproti máju vzrástli aj v odboroch rozličné tovary a služby o 1,1 percenta, doprava o 0,9 percenta, reštaurácie a hotely o 0,7 percenta, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domácnosti o 0,6 percenta, bývanie, voda, elektrina, plyn a ostatné palivá o 0,1 percenta. Naopak, okrem potravín a nealkoholických nápojov poklesli ceny odevov a obuvi o 0,6 percenta, alkoholických nápojov a tabaku, rekreácie a kultúry zhodne o 0,4 percenta, za vzdelávanie o 0,2 percenta. Ceny za pošty a spoje zostali na májovej úrovni.

Veronika RemiöovŠ tla?ovŠ konfernecia
Neprehliadnite

Prečo nečerpáme eurofondy? Môže za to nedostatok ľudí, byrokracia a verejné obstarávanie

Index spotrebiteľských cien sa v júni medzimesačne znížil v domácnostiach zamestnancov a nízkopríjmových domácnostiach zhodne o 0,1 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 0,2 percenta. „Medzimesačný index spotrebiteľských cien môže byť ovplyvnený skutočnosťou, že v máji, rovnako aj v apríli, sa ceny získavali odlišne, z náhradných zdrojov napríklad webových stránok, telefonických a e-mailových dopytov, scanner data obchodných reťazcov (potraviny, alkoholické nápoje), doimputovaním," vysvetlil riaditeľ odboru cenových štatistík Štefan Adamec s tým, že júnovú infláciu už zisťovali klasicky v teréne.

Index spotrebiteľských cien sa v júni 2020 medziročne zvýšil za domácnosti zamestnancov o 1,7 percenta, za domácnosti dôchodcov o 2,1 percenta a za nízkopríjmové domácnosti o 1,9 percenta.

V priemere za šesť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 sa spotrebiteľské ceny v úhrne zvýšili o 2,3 percenta. Index spotrebiteľských cien vzrástol v domácnostiach zamestnancov o 2,3 percenta, v domácnostiach dôchodcov o 2,6percenta a v nízkopríjmových domácnostiach o 2,4 percenta.