V Nemecku a Rakúsku povinné, u nás zatiaľ iba odporúčané. S osvetou a narastajúcou dostupnosťou v našej spoločnosti respirátory postupne nahrádzajú chirurgické rúška. Po vzore susednej krajiny sa štát zriekol dane z respirátorov, minimálne do konca apríla.

Nulová sadzba dane z pridanej hodnoty na respirátory tried FFP2 a FFP3 platí od piatka, keď bola v zbierke zákonov zverejnená nedávno schválená príslušná novela zákona z dielne ministerstva financií.

„Naším cieľom je znížiť cenu respirátorov FFP2 a FFP3 pre všetkých spotrebiteľov a očakávame zvýšenie ochrany zdravia obyvateľstva. Nulová sadzba DPH bude platiť do 30. apríla,“ uviedol rezort financií. Štátna kasa tak príde odhadom o takmer 16 miliónov eur.

Po týždňoch lockdownu môže byť pre niekoho tovarom
Neprehliadnite

Váha je po týždňoch lockdownu nevyhnutná životná potreba. Hygienici chcú reťazce pokutovať

Reťazce, ktoré majú tieto ochranné pomôcky v sortimente, už aj zareagovali. „Rozhodli sme sa okamžite a v plnej miere preniesť aktuálne platnú nulapercentnú daň z pridanej hodnoty na respirátory FFP2 do koncovej ceny pre zákazníka. Respirátory budeme predávať bez zisku, garantovaná maximálna cena za jeden kus 0,49 eura bude platná minimálne do konca apríla,“ informuje hovorca siete Lidl Tomáš Bezák.

Lidl deklaruje, že ak by respirátory v regáloch chýbali, pôjde o krátkodobé výpadky. Aby sa dostalo na každého zákazníka, na jeden nákup si možno kúpiť maximálne desať kusov. Reťazec chce predchádzať situácii z konca januára, keď vtedy ponúkol balenie troch respirátorov po necelé tri eurá a niektorí zákazníci sa pre ne aj pobili a v priebehu niekoľkých minút sa vykúpili.

Nevlastný brat kontruje

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa