„SaS vnímame ako blízkeho koaličného partnera. A keď chceme priniesť zmenu, musíme sa vedieť dohodnúť, vedieť spolupracovať, hľadať v tých 70 či 80 percentách, ktoré máme spoločné. Nie sa rozhádať na piatich percentách vecí, ktoré nás rozdeľujú,“ povedal M. Truban.

R. Sulík s ním súhlasí. „Myslím si, že tá dohoda po voľbách bude rýchla, bezproblémová. Je len pár bodov, ktoré sú pre nás neprijateľné, nemám obavu. Ak je záujem spraviť našu krajinou lepšou, vyberieme to, na čom sa zhodnúť vieme, a tak vznikne koaličná zmluva,“ uviedol R. Sulík.

Pellegrini je „stará tvár Smeru“

M. Truban potvrdil aj záujem spolupracovať so stranou, ktorú založí prezident Andrej Kiska. „My sme s pánom prezidentom ochotní spolupracovať, rovnako ako s SaS. Slovensko to potrebuje.“

Šéf SaS vníma zakladanie strany za demokratické, je však pre neho úsmevné, ako ľudia, ktorí najviac rozprávajú o spájaní, najprv založia tri rôzne strany“. Dodal, že o výsledku volieb rozhodnú ľudia vo voľbách.

Lídri hovorili aj o spolupráci so Smerom. SaS ju dlhodobo odmieta. M. Truban zdieľa rovnaký postoj a nič by na ňom nezmenila ani výmena na predsedníckej stoličke. Petra Pellegriniho tiež považuje za starú tvár Smeru, navyše, má s ním zlú skúsenosť.

PS nechce zvyšovať dane

R. Sulík progresívcom vytkol, že sa bratislavským mestským kontrolórom stal Marián Miškanin, ktorý mal blízko k Smeru-SD. Primátora Matúša Valla koalícia PS-Spolu podporovala v kampani.

„Nominácia pána Miškanina, ktorý je evidentne nominant Smeru, to sú také škaredé veci, že tu sa vám naozaj podarilo šliapnuť vedľa,“ povedal predseda SaS. M. Truban reagoval, že Miškanina vybrali transparentným výberovým konaním. „Nám sa to nepáči, budeme sa na to pýtať, prečo takto, ale bol vybraný transparentne,“ doplnil.

Šéf SaS opakovane tvrdil, že PS plánuje nové dane a chce zvýšiť výdavky, voči čomu sa jeho oponent ohranil. „Rozmýšľame nad iným daňovým mixom, ale daňové zaťaženie zostane, ako je,“ povedal M. Truban s tým, že možno by bol za envirodane. Program PS sa podľa jeho slov ešte pripravuje.